Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Dobrý Němec, mrtvý Němec, píší mu

Ludek Navara

Oldřich Stránský byl vyloučen z odbojářského svazu. Důvod? Chtěl se smířit s Němci.

Byl to jeden z mnoha dopisů od českých odbojářů, bojovníků proti nacismu. Když ho někdejší nacistický vězeň a předseda Sdružení osvobozených politických vězňů Oldřich Stránský otevřel, četl: „Nejlepší Němec - mrtvý Němec.“

„Dostávám podobné dopisy od odbojářů. Ale na tento konkrétní dopis jsem neodpověděl. Co také odpovědět?“ říká Stránský. Minulý týden (od 13. 06. 2005 - pozn. red. CS-magazínu) ho Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) vyloučil ze svých řad. Důvod? Byl příliš vstřícný k Němcům. Což mu prý vytýkali dlouho.

„Já bych řekla, že tam je nevraživost členů vůči němu. Oni to berou jako zradu vlastního názoru. Říkají, že to nechápou, že to je proti tomu, za co bojovali,“ vysvětluje mluvčí svazu Šárka Helmichová. Sám Stránský však netají, že je pro usmíření s Němci.

„Na obou stranách jsou nacionalisté, na německé i české. Ale my, kteří jsme pro usmíření, se tím nesmíme nechat zmást,“ říká Stránský, který si vysloužil uznání za způsob, jakým se zasadil o odškodnění českých obětí nacismu.

Jeho vyloučení je součástí dlouhého sporu. Ten začal před dvěma lety, kdy Stránského jeho kolegové zbavili postu předsedy Sdružení osvobozených politických vězňů a odvolali z vedení ČSBS. Už tehdy mu vyčítali vstřícnost k Němcům, konkrétně dopis předákovi sudetských Němců Berndu Posseltovi. Stránský se však bránil u soudu, že odvolání nebylo řádné. A úspěšně. Soud právě nyní vyhrál. Podle Stránského je tedy vyloučení reakcí na jeho vítězný soudní spor. „Nechtějí, abych se nyní po soudní výhře vrátil,“ říká.

Sami odbojáři však mají názory různé. „Nechoval se tak, jak by měl. Byl příliš vstřícný k Němcům,“ říká tajemnice obvodního sdružení v PrazeVršovicích Svatava Sojková.

Ale odbojář Leopold Färber z Konic má jiný názor: „Sympatizuji s ním, možná budu další, koho vyhodí. Odbojáři zase kastují lidi podle jejich názorů,“ rozčiluje se. „Všechno se svádí na Němce, ale na komunistické hříchy se zapomíná,“ popisuje atmosféru v organizaci Färber.

ČSBS sdružuje všechny odbojáře, má asi 15 tisíc členů. Druhá organizace - Sdružení osvobozených politických vězňů - jich má asi pět a půl tisíce. Od Stránského vyloučení je však sdružení rozštěpeno a jeho osud není jasný.

(MFDNES)Zpátky