Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Herec Skopeček má být vymazán ze seznamu StB

Luděk Navara, Lucie Frydecká

Po Jiřině Bohdalové nařídil soud vymazat ze svazků jméno dalšího herce. Rozsudek ještě není pravomocný.

Pro herce Jana Skopečka je to důležitá výhra. Pražský městský soud nařídil jeho jméno vymazat ze seznamu spolupracovníků StB, kde figuruje pod krycím jménem Franta. „Až přijde pravomocný příkaz k vymazání, samozřejmě ho splníme,“ řekl ředitel archivní a spisové služby ministerstva vnitra Jan Frolík. Diváci znají Skopečka z filmů Kameňák, Parta hic nebo seriálu Tři chlapi v chalupě. Herce vedla StB nejdříve jako prověřovanou osobu, poté jako kandidáta tajné spolupráce INZERCE a od dubna 1978 jako agenta. Osmdesátiletý herec tvrdil, že kvůli uvedení svého jména v seznamech nedostává role v televizi a u filmu. Což se zřejmě nyní změní: ministerstvo ho má totiž vymazat do třiceti dnů.

Skopeček u soudu vyhrál, přestože nepopíral, že se s tajnými policisty scházel. „Dodnes nevím, co po mně chtěli. Jednou se mě ptali na paní Chramostovou, ale o té jsem já nic říci nemohl, protože jsem se s ní potkal jednou. Prý mě nasadili jako očko do divadla, abych donášel na kolegy. Ale nevím, co bych v kolektivu dvaceti lidí mohl fízlovat. Nic konkrétního po mně už nikdy nechtěli,“ říká Skopeček. Přiznal, že k tomu, aby na schůzky chodil, ho vedl strach. „Scházel jsem se s nimi, protože už jsem za sebou měl jeden zákaz činnosti a bál jsem se, že by přišel další. Nikdy jsem nic nepodepsal, tak jsem byl klidný. Chovali se slušně, vždycky mi zaplatili kafe a za půl hodiny jsme se rozešli,“ říká Skopeček. Podpis spolupráce se skutečně nenašel.

Skopečka registroval odbor StB, který se zabýval takzvaným vnitřním nepřítelem. U soudu svědčili ve Skopečkův prospěch právě někdejší pracovníci tajné policie. Bývalý příslušník StB Juraj Štúr u soudu tvrdil, že vedení svazku na Jana Skopečka bylo pouze formální. Praxe, kdy ve prospěch registrovaných agentů svědčí bývalí pracovníci StB, je poměrně častá. Kritizoval ji i ministr vnitra František Bublan, protože jeho ministerstvo většinu sporů kvůli tomu prohrává. Ze svazků StB tak už zmizelo asi pět desítek jmen. V tomto případě má ministerstvo ještě možnost podat odvolání. Tajná policie se velmi často zaměřovala na herce či umělce, protože měli vliv na veřejnost a kontakty. Před Skopečkem se o výmaz ze seznamů StB úspěšně soudila jeho kolegyně Jiřina Bohdalová, jejíž jméno ze svazků zmizelo vloni. Na seznamech figuroval i písničkář Jaromír Nohavica či brněnský herec Arnošt Goldflam. Ten kvůli tomu nedostal Cenu města Brna.

(MFDNES)Zpátky