Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Soud řeší, zda vrátit šlechtickému rodu parohy

Luděk Navara

Je to opravdu nezvyklý případ, který teď řeší Okresní soud v Pardubicích: totiž spor o vlastnictví unikátních historických sbírek z opočenského zámku, které mají nevyčíslitelnou hodnotu. Mezi památkami jsou obrazy, historické zbraně, hraběcí kočár a také obří sbírka paroží ze zvířat, která Colloredové (poslední majitelé zámku) ulovili během několika staletí na třech kontinentech. Včera (01. 07. 2005 - pozn. red. CS-magazínu) přišlo na řadu paroží.

„Kolik tam těch parohů asi je? V žalobě jsou totiž rozepsány růžky, paroží a parohy...“ ptá se soudkyně Marie Plavcová. Jenže situaci komplikuje fakt, že na zámku je například z paroží i lustr. Je to už lustr, či ještě paroží? „Je to lustr!“ rozhoduje soudkyně. Má o jednu položku méně. Ale nejspíš se to nepozná. Paroží je na zámku asi pět set kusů. Každé je opatřeno cedulkou, kde je uvedeno, kdo a kdy zvíře skolil.

Jak je zkontrolovat? „Uděláme místní šetření,“ navrhuje advokát památkářů Miloš Hošek. „Ještě to zvážím,“ reaguje Plavcová. Komplikovaný spor o někdejší rodinný majetek je složitější o to, že není jasné, co z inventáře (včetně paroží) patřilo otci dědičky Kristiny Colloredo-Mansfeldové a co jejímu strýci. Což je pro restituci důležité: u jejího otce je nevyjasněná národní příslušnost, kvůli které v lednu Ústavní soud ČR nařídil nevydat dědičce opočenský zámek.

Vztah mezi strýcem a otcem a vlastnictví sbírek musela u soudu osobně vysvětlovat Colloredo-Mansfeldová. Připravena byla tlumočnice, protože dědička občas přecházela z češtiny do angličtiny. A naopak: „It is possible. Je možné, že mu to patřilo, strýci. Nedokáži se podrobněji vyjádřit. Upozorňuji, že jsem byla malé dítě a v roce 1947 jsme odešli z Československa,“ vysvětlovala Colloredo-Mansfeldová.

Na jednání soudu přiletěla z Řecka, kde se věnuje malování. Její výpověď nařídil nadřízený krajský soud. Dědici už získali 68 obrazů, o ostatní inventář se dosud vede spor. Jde asi o třináct tisíc věcí ze zámeckých sbírek.

Majitelé opočenského panství přišli o svůj majetek včetně zámku a lesů už za druhé světové války, kdy jim je zabavili nacisté. Po pádu komunismu Colloredo-Mansfeldová získala zámek nakrátko zpět, ale ústavní soud restituci prozatím zmařil. Spor o inventář bude pokračovat na podzim.

(MFDNES)Zpátky