Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Nebezpečí rakoviny tlustého střeva závisí na masu, které jíme

Kdo si denně pochutnává na šunce nebo klobáse, vystavuje se zřetelně většímu nebezpečí rakoviny tlustého střeva. Pokud se však na jeho stole často objevuje ryba, riziko tohoto druhu rakoviny se snižuje. Tak zní výsledek rozsáhlé evropské studie, jejíž výsledky zveřejnilo Německé středisko pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.

Češi holdují červenému masu

V rámci studie, která byla zahájena už v roce 1992, odpovídalo zhruba půl milionu účastníků na otázky o svých stravovacích zvyklostech a životních poměrech. Podle odhadů badatelů při každodenním konzumu 100 gramů „červeného“ masa se riziko rakoviny tlustého střeva zvyšuje o 49 procent. K takzvanému červenému masu se počítá vepřové, hovězí, telecí a jehněčí.

Češi patří k největším konzumentům červeného masa a uzenin a právě tím lékaři vysvětlují, proč se tu nejvíce na světě vyskytuje rakovina tlustého střeva a konečníku. Ročně jí v zemi onemocní téměř pět tisíc lidí a dva tisíce jí podlehnou. Při zvýšení konzumace salámu o 100 gramů denně se dokonce předpokládá zvýšení rizika o 70 procent. Pokud denně sníme o 100 gramů ryby více, snižuje se nebezpečí vzniku této choroby na polovinu. Konzumace drůbežího masa prý nemá na výskyt onemocnění žádný vliv.

Drůbež nemá vliv

Odborníci vycházejí z toho, že železo přijímané s masem zvyšuje riziko, protože v těle může podporovat vznik škodlivých oxidů dusíku. „Červené maso“ a uzeniny mají v průměru vyšší obsah železa než drůbež, jejíž konzumace nemůže riziko rakoviny střev ovlivňovat. Příčinou ochranného působení konzumace ryb by prý mohly být nenasycené mastné kyseliny omega-3, které jsou v nich obsaženy.

(čtk, wall)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky