Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


ODS a odkazy k nacismu

Jiří Pehe

Snadnost, s jakou někteří předáci ODS občas používají v politickém boji narážky na nacistickou éru, je dosti nechutná. Už první „mobilizace“ ODS v roce 1996 se nesla v tomto duchu. V propagačních materiálech ODS se „mobilisace“ psala prvorepublikově. Občané se zřejmě měli možného nástupu sociální demokracie, hlavního tehdejšího soupeře ODS, bát stejně, jako se báli Češi nacistů v roce 1938.

Později přišel úlet Mirka Topolánka, když srovnal údajné lhaní vlády ČSSD s „osvětimskou lží“. Někteří předáci ODS zase zašli velmi blízko ke strašení jakousi novou verzí Třetí říše, když horlili proti Evropské unii.

ODS také běžně používala pojem „grosstapo“, když mluvila o policii vedené Stanislavem Grossem. Ať už si myslíme o politických výkonech Grosse i o polici v období jeho působení ve vládě cokoliv, paralela je to v lepším případě přitažená za vlasy, v horším prostě nevkusná a urážlivá.

Středočeský hetman Petr Bendl později částečně zmatek v hlavách předáků ODS „vysvětlil“, když tvrdil, že nacismus v Německu vzešel ze sociální demokracie (německá sociální demokracie neměla s nacionálním socialismem nic do činění, je to jen neznalost pana Bendla - pozn. red. CS-magazínu). Ivan Langer o něco později tvrdil, že nacismus byl levicová ideologie, čímž chtěl také nejspíš zdůraznit její blízkost k sociální demokracii.

Historické povědomí je ve vedení ODS vůbec dosti zamlžené. O tom svědčilo i tvrzení, že krajské volby na podzim roku 2004 měly být jakousi paralelou těch z roku 1946. Podle ODS nám vloni na podzim hrozila vláda rudých hejtmanů, rozhodovalo se prý o celém polistopadovém vývoji. ODS nešetřila ani narážkami na rok 1948.

Nejposlednějším hitem z dějepisecké dílny ODS je prohlášení Mirka Topolánka, že po příštích volbách (které se ODS chystá vyhrát), přijdou nekompromisní čistky ve státní správě a jinde, prý tzv. „noc dlouhých nožů“. Pro ty, co mají historické povědomí stejně zamlžené jako šéfové ODS, během „noci dlouhých nožů“ nechal v roce 1934 Adolf Hitler povraždit své domnělé i skutečné odpůrce.

Není jasné, proč si předáci ODS v narážkách na nacistickou éru tolik libují. „Optimistické“ vysvětlení je, že tak činí z pouhé nevzdělanosti či hlouposti, a přestanou tak činit, pokud se vzdělají. Pesimistické vysvětlení je, že se k moci chtějí vrátit za každou cenu - tedy i s pomocí nechutného, lživého strašení občanů. Úplně nejhorší možností je, že někteří z nich jsou „hnědou érou“ v evropské historii poněkud uhranutí. Ať je pravda jakýkoliv, politici, kteří uvažují v pojmech, jako je „noc dlouhých nožů“, jsou téměř zárukou toho, že se pod jejich vedením nedá čekat nic dobrého.

(www.pehe.cz)Zpátky