Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Maturita z korupce

Jaroslav Spurný

Přímo na webových stránkách ministerstva vnitra lze narazit na průzkum, podle něhož prokazují čerství absolventi policejních středních škol daleko větší náchylnost ke korupčnímu jednání než v době, kdy na školu nastupovali. Příznačné pro to, jak se policie vyrovnává s varovnými informacemi, je, že není připojen žádný komentář. I v naprostém laikovi přitom takové zjištění vyvolá minimálně otázku, kdo na zdejších policejních školách učí, že vychovávají takové studenty? A odpověď nemusí být zrovna povzbudivá.

Na pražské policejní akademii přednáší podplukovník Jan Kuržeja. Člověk, který před šesti lety coby tachovský policejní šéf provedl v noci zvláštní kouzlo se vzorky odebrané krve. Jeden, který patřil jeho zástupci a byl poznamenaný alkoholem, vzal a druhý – s krví bez alkoholu – přinesl. Podřízený totiž krátce předtím havaroval a odebraná krev čekala na úřední přezkum. Díky Kuržejovu zásahu mohl tachovský policejní opilec předběhnout vyhazov a odejít od policie s vysokým odstupným. Odejít z tachovské služebny pak musel i Kuržeja. Uchytil se pak na policejní akademii, ještě předtím, než jej nižší soud za čachry s krví odsoudil k podmínce. Vyšší instance pak rozsudek zrušila. „Ten případ neznám a s průzkumem se seznámím, to je alarmující,“ říká Bublan.

Zjistit, kdo učí na holešovické střední škole, kde průzkum mladé policejní korupčníky objevil, není možné. „Takové informace nesdělujeme,“ říká anonymní ženský hlas ze sekretariátu.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky