Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Bude mít i Bedřich Reicin pamětní desku na generálním štábu Armády ČR?

Zdeněk Vališ

Dnešní, už patnáctá, pietní vzpomínka na armádního generála in memoriam Heliodora Píku je jistě dobrou tradicí Armády České republiky. Na druhou stranu se už několik let současně vzdává i pocta agentům vojenské kontrarozvědky, jež jsou uvedeni na další pamětní desce, odhalené 27. října 1998! A k tomu ještě s nápisem že „v tomto krutém osudu byl následován dalšími českými vojáky z povolání“, což je nehoráznost nejvyššího stupně. Minimálně totiž mjr. gšt. Jaromír Nechanský a mjr. Klaudius Šatana byli placenými agenty Bedřicha Reicina, a proto museli zemřít stejně jako pplk. Josef Hruška, který „udělal“ generála Karla Kutlvašra - jemu se však této „pocty“ nedostává, když na desce není uveden.

V jejich případě tedy nelze mluvit o „následování v krutém osudu“ „vynikajícího vojáka, diplomata a vlastence“ generála Píky, na kterém komunistický režim spáchal justiční vraždu, svými nástroji B. Reicinem a K. Vašem. A zcela v duchu jednomyslného usnesení Vojenského komitétu při ÚV KSČ z 21. ledna 1949 za účasti: K. Gottwalda, R. Slánského, generálů L. Svobody, Š. Drgače, J. Procházky, V. Drnce a B. Recina. Lze předpokládat, že jmenovaní agenti podávali informace o samotném generálovi Píkovi.

Tak si tedy budování tradic nepředstavuji a jistě nebudu sám v této zemi, že, pane ministře obrany, či pane předsedo senátu?? Budování tradic na lži má tato země ještě (snad) v živé paměti! Tudíž dobře míněná pocta se za účasti ústavních činitelů rázem mění v tragickou frašku, jíž si generál Heliodor Píka po tolika letech všech možných plivanců zcela rozhodně nezaslouží.Zpátky