Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Rakouská policie bude moci operovat v ČR, a naopak

Zřejmě ještě letos budou moci rakouští policisté v podstatě bez omezení pronásledovat zločince rovněž na českém území, a totéž budou moci i čeští policisté v Rakousku. Umožní to smlouva o policejní spolupráci, kterou ve čtvrtek podepsal ministr vnitra František Bublan a jeho kolegyně Liese Prokopová ve Vídni.

Smlouvu, která by měla začít platit do konce roku, musí ještě posvětit český parlament. Bublan novinářům vysvětlil, že pokud budou Rakušané potřebovat honit zločince nebo sledovat zásilku drog v Česku, dají svým kolegům pouze hlášku, a mohou vyrazit. Zároveň se do akce zapojí i čeští policisté. Totéž bude platit pro českou policii v Rakousku. "V podstatě by nám stačil jeden policejní prezident," řekl s jistou dávkou nadsázky Bublan.

Smíšené hlídky

Smlouva dále počítá s celními kontrolami v blízkosti hranic či s vytvořením smíšených hlídek na hranicích. Ministr podotkl, že podobnou smlouvu, avšak ne tak uvolněnou, má Praha i s Berlínem. Němečtí a čeští policisté podle něj mají pohyb při překročení hranic omezen jen do příhraničních oblastí obou zemí.

S Rakouskem jsou připraveny i smlouvy o nových hraničních přechodech a překračování státních hranic na turistických stezkách, které čekají na podpisy. S Prokopovou dále Bublan hovořil o přijetí takzvaného schengenského systému společné hraniční ochrany EU. Ministryně nabídla pomoc s přípravou na systém, do něhož by se Česko rádo zapojilo v říjnu 2007. Rakousko by podle Bublana uvítalo, kdyby do "Schengenu" vstoupily Česko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko ve stejný moment. Česká republika je specifická tím, že až na prostory v mezinárodním letišti v Ruzyni nemá jako členský stát EU žádné vnější hranice s nečlenským státem unie.

(Český a slovenský svet, www.czsk.net/svet)Zpátky