Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Indián, který vyzrál na Hitlera

Ve Spojených státech zemřel poslední příslušník speciálního indiánského vojenského oddílu, který za druhé světové války používal jazyk kmene Komančů pro rychlý přenos informací mezi spojeneckými jednotkami. Němci zřejmě vůbec nevěděli, že jde o indiánský jazyk, a nebyli tak schopní jejich depeše rozšifrovat.

Charles Chibitty, který by se v listopadu dožil 84 let, se spolu se dvěma desítkami dalších Komančů z oblasti kolem města Lawton v Oklahomě zúčastnil mimo jiné i spojeneckého vylodění v Normandii. "Používali jsme telefony nebo vysílačky, do nichž jsme mluvili naším rodným jazykem. Potom jsme to zapsali v angličtině a předali veliteli," vzpomínal Chibitty, když v roce 1992 přebíral vysoké americké vyznamenání. "Říkal jsem si, na jaké peklo asi Hitler myslí, když slyší naše podivné hlasy," vyprávěl před lety.

Jejich rozhovor působil, jakoby hovořili kódovanou řečí, a proto se jim říkalo "code talkers". Podobná, početnější jednotka složená z příslušníků kmene Navajo působila v americké armádě v Tichomoří. Na její motivy vznikl před třemi lety americký válečný thriller Kód Navajo.

Charles Chibitty nesměl jako malý chlapec mluvit ve škole indiánsky. "Později mě o to moje vlast sama požádala. Můj jazyk pomohl vyhrát válku a já jsem na to velmi hrdý. Velmi hrdý!" prohlásil Chibitty před třemi lety.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky