Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Za českou detektivku

Ivan Klíma

Je léto, vedra, dovolené, čas detektivních seriálů na obrazovce. Bohužel příběhy jsou šity k uzoufání na jedno kopyto. Vražda na úvod, jedna či dvě další následují, několik podezřelých, z nichž ten nejméně podezřelý je nakonec odhalen jako vrah. Policie pracuje bezvadně, hlavní vyšetřovatel či komisař na rozdíl od svého pomocníka, který se obvykle mýlí anebo jen vykonává příkazy, mívá záblesky geniální intuice. Není možné, aby vyšetřovatelé Barnaby, Navarro nebo Lynley se zločinci jakkoliv spolupracovali. Správná současná česká detektivka by mohla zpracovávat naprosto odlišné náměty. Nabízím je případným tvůrcům.

Námět první: Policie vůbec nepracuje, jen sepisuje protokoly, v nichž tvrdí, že zavraždění dílem skončili přirozenou smrtí, dílem spáchali sebevraždu. Vraha odhalí sousedi zavražděných a dva či tři policisté za trest odcházejí s bohatým výslužným k soukromé bezpečnostní agentuře.

Námět druhý: Policie pracuje skvěle, ale netuší, že mezi nadřízenými sedí náčelník gangsterů, ten vždy zločincům vyšle varování. (Není to úplně originální, četl jsem v předválečném rodokapsu, jak kdesi v Americe docházelo k vraždám, k nimž dával příkazy z díry v zemi přímo šerif, který vedl vyšetřování.)

Námět třetí: Komando policie včetně náčelníka pracuje výtečně, odhalí zločince, ale druhé komando při domovní prohlídce či při výslechu na stanici umožní zločinci útěk, buď v jeho vlastním voze, anebo naopak ve voze policejním.

Námět čtvrtý: Policie pracuje skvěle, odhalí celý mezinárodní gang pasáků či jiných zločinců a pochytá ho. Soudce však shledá, že není důvod k vazbě, a celý gang zmizí za hranicemi.

Námět pátý: Policie zaznamená, že pan A. či pan Ž. během několika let získali miliardové majetky, které nemohli vydělat poctivě, ale není si jista, zda by se jí vyplatilo prokázat to. Sbírá tedy tak dlouho usvědčující materiál, dokud dotyční nezmizí za hranicemi.

Námět šestý: Gang zločinců má své lidi jak v policejním komandu, tak mezi soudci. Společně se pak dělí o kořist z loupeží.

Námět sedmý: Aby si zlepšila pověst, policie se rozhodne k masové akci. Přesvědčena, že zneškodňuje tisícihlavý gang zločinných vyvrhelů, zbije nezletilého zpěváka (případně zneškodní náhodného chodce).

Česká detektivka by tak obohatila žánr nejen o nové zápletky, ale především o nové a důležité poselství: Ať policie pracuje sebevíc, zločinci pracují buď lépe, anebo nejsou tam, kde je geniální intuice policejního náčelníka hledá.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky