Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Ladislav Smoljak

Martina Kotrbová

Jeden z „rodičů“ divácky nejpopulárnější postavy z televizní soutěže Největší Čech - Járy Cimrmana - si i v okurkové sezoně chce povídat o vážných věcech. „V létě jsou noviny plné nesmyslných článků o tom, kdo kam pojede a co tam bude dělat. Já to jednak ještě ani nevím a jednak: právě teď, kdy se v politice nic zásadního neděje, je ideální chvíle pro zamyšlení nad tím, kam jsme to dovedli,“ říká Ladislav Smoljak.

Co vás k takovým úvahám na počátku léta přivedlo?

Četl jsem rozhovor s Jamesem Brabazonem, což je fotoreportér a filmový dokumentarista, který vzpomíná, jaká tu byla na počátku 90. let atmosféra, jak viděl na lidech ohromné nadšení, víru v budoucnost, naději, ochotu uskrovnit se a přinést nějaké oběti tomu, aby se přechod od nesvobody ke svobodě zdařil. A tohle všechno se podle něj ztratilo.

A vy s ním souhlasíte?

Když jsem to četl, ještě silněji jsem si uvědomil, jak ta naše transformace proběhla špatně. Tenkrát jsem tu atmosféru podporoval, téměř fanaticky jsem prosazoval, abychom nechali vládu pracovat, věřil jsem Klausovu pravicovému programu. Ale teď si myslím, že celá politická reprezentace v čele s Klausem zklamala. Že vůbec nevyužila potenciálu toho nadšení a všechna důležitá rozhodnutí odkládala a neudělala.

Například?

Klaus neznal špinavé peníze, takže se do arény pustili dobrodruzi. A staré kádry, které měly konexe a předem se nejspíš připravovaly na to, že převrat jednou přijde. Nenápadně protlačily zákony, díky nimž se staré struktury nesmírně obohatily na účet společnosti a jednoduše ji rozkradly. Paradox je, že důležitý krok v privatizaci rozhodujícího činitele, který je základem kapitalismu, tedy bank, neudělal Klaus, ale levicový Zeman.

Miloše Zemana vidíte pozitivně?

Kdepak, on páchal jiné nepravosti, a to takového kalibru, že by možná měl stát před soudem. Třeba prodej ruského dluhu přes Falkon. Ztratily se tam miliardy, copak za to není Zeman odpovědný? A neřekli mu snad odborníci, že dálnice do Ostravy je předražená? A jestli mu to řekli, proč na to nereagoval? A dále: bamberský kufřík, Kavan, Srba, prohnilá policie, to všechno je sklizeň Zemanovy sociální demokracie.

Vidíte na minulých letech alespoň něco kladného?

Samozřejmě je dobře, že svoboda vůbec přišla, a že i když je demokracie hodně nekvalitní a zasluhovala by důkladné koště, aspoň nějaká je. Ovšem způsob, jakým politická reprezentace se státem nakládá, je hanebný.

Nebyla to čirá naivita, ta představa, že porevoluční nadšení vydrží a lidé nebudou myslet jen na sebe?

Byla to naivita, ale krásná, půvabná, zdůvodněná a plodná. A v tom nadšení a důvěře jsme mohli klidně začít třeba s deregulací nájmů či s placením školného. Kdyby se první pomalé kroky udělaly už tehdy, dneska mohl být otevřený trh s byty a člověk by mohl bydlet za rozumnou cenu, která by odpovídala jeho možnostem. Nebo školné: Petr Matějů měl nedávno v Lidových novinách krásný článek, kde na faktech prokazoval, že všude, kde zavedli školné s rozumným předpokladem půjček, stipendií, odložených splátek a podobně, jsou školy přístupné všem, i dětem ze sociálně slabých rodin, a že u nás je to přesně naopak. Přesto celá sociálně demokratická parta nechce o školném ani slyšet

To bude asi tím, že jim jde o volební hlasy.

Však taky většinu lidí v parlamentu označuji slovem smetí. To jsou lidi, kteří neprokázali vůbec žádnou schopnost, která by je opravňovala k tomu, aby byli na kandidátce. A když jsou zvoleni, starají se jen o to, aby si vydělali. S plnou odpovědností prohlašuji, že politický sbor, který si odhlasuje doživotní imunitu, se chová jako zločinecký gang. A jak říká pan profesor Cepl, bývalý ústavní soudce, který studoval na amerických univerzitách a dodnes tam přednáší, nejdůležitější v celém právním systému je klima ve společnosti, co mají lidi v hlavách, co považují za špatné a dobré. A kdo je k tomu vychovává? Kde to mají do sebe nasát, když v čele státu stojí lidi, kteří myslí jen na sebe? Pan Langer, stínový ministr vnitra, pracuje jako koncipient za 80 tisíc. Bičem bych ho z parlamentu hnal. Kde na to bere čas? Proč se tedy nechal zvolit?

Když jsme u pana Langera, co si myslíte o přístupu našich politiků k EU?

To je další věc. Když už se nám naskýtá možnost rychle některé věci dohnat a náš život, svobodu a demokracii zkvalitnit, co nás v nejbližší době čeká? ODS vyhraje volby, a přestože se členstvo ODS chová tak, jak by člověk od pravicové strany očekával, tedy odpovědně k budoucnosti naší společnosti, strpí, aby celé vedení bylo protievropské. A v čele toho všeho stojí pan prezident, který se podle mne do historie zapíše jako záporná postava. To říkám s vědomím, že to zní drze, ale jsem o tom přesvědčen. Až se budou lidi za deset let ptát: Kdo to tady nejvíc brzdil? Pan Klaus.

Pocit odpovědnosti za budoucnost, to je věc našim politikům cizí?

Bohužel. Je třeba velká škoda, že nelze volat k odpovědnosti ministry. Když někdo přivede ke krachu banku, může být stíhán. Proč tedy nemůže být stíhán i ministr, který trestuhodně poškodí svěřený státní majetek? Příklad: republika je přecpaná kamiony, které ničí silnice, způsobují nehody, tvoří se zácpy. V okolních zemích se dlouho chystalo elektronické mýtné a naši ministři dopravy museli vědět, že jakmile se to spustí, u nás nastane na silnicích katastrofa. Kdo byl ten první ministr, který seděl a nedělal nic? A kteří další? Média by to měla vyšťourat a postavit je aspoň před soud veřejnosti, když už to nelze řešit právně. Vždyť je to hrůza, co se na silnicích děje!

Co vás vedlo k podpisu na petici za zákaz komunistické strany?

Máme-li věřit průzkumům, 16 let po revoluci je každý pátý člověk ochoten volit komunisty, a to je velice smutné. Zajímavé je, že se nevyskytne volič komunistů, který by řekl rozumné důvody, s nimiž by stálo za to vůbec polemizovat. Protože to, co tlachá Grebeníček ve všech televizích, kam ho pořád mně z nepochopitelných důvodů zvou, postrádá sebemenší rozumný argument, na který by se dalo zareagovat rozumným protiargumentem.

Proč tedy komunisté posilují? Můžou za to ostatní politici, nebo je náš národ nenapravitelný a má krátkou paměť?

V každém případě je to neomluvitelné. I když jsou lidi oprávněně znechuceni z pravicové ODS i z levicové ČSSD, nemůže to ospravedlnit, že se přidají ke straně, která se hlásí ke všem zločinům, jež komunismus napáchal a stále páchá po celém světě. Neexistuje země, kde by vládli komunisté a byla tam svoboda a demokracie. Nemluvě o tom, že to nefunguje ani hospodářsky.

Čím to, že lidé zapomínají i fronty, nedostatek zboží a další „úspěchy“ komunistického hospodářství?

Nevím. Slýchám argumenty typu: kolik stály tehdy nájmy. Ale nepamatují si ti dotyční, jak těžké bylo sehnat byt? Já jako redaktor Mladého světa jsem v 35 letech vstoupil do stavebního bytového družstva mládeže, a protože jsem neměl body za tuberkulózu nebo za to, že můj otec byl stranický funkcionář, čekal jsem na byt dvacet let. Mezitím zemřel dědeček mé ženy a my jsme se do jeho 1+1 nastěhovali, a to jsme byli šťastlivci. V družstvu jsem ovšem zůstal, a když jsem v důchodovém věku dostal byt jako člověk, který vstoupil do stavebního bytového družstva mládeže, dal jsem ho svému dospělému synovi. A to je jen jeden cancourek, za který jsme zatáhli - bytový problém. Za kterýkoli jiný provázek zatáhneme, vždycky se vynoří příšera z doby komunismu. Proboha, copak to lidi nevědí? A volí stranu, která se k tomu svým názvem dodnes hlásí.

Ale komunisté tvrdí, že jsou demokratická strana...

Mohou si říkat, co chtějí, vždyť mají program napsaný na svém štítě: komunismus! Jestliže se od minulosti chtějí distancovat, prvním krokem by měla být změna jména.

Ale když si jen změní jméno, nebudou to stále titíž komunisté?

Podle mne je to první krok, který nelze přeskočit. Nelze bojovat proti jejich ideologii a negativnímu působení ve společnosti, když jim trpíte, aby si na vývěsní štít dali zločinný program. Kromě toho lidé, kteří usilují o nápravu věcí, potřebují čas od času dosáhnout třeba malého, ale přece jen vítězství - zákaz propagovat komunismus názvem strany by jím byl. A za třetí: když v demokratickém parlamentě sedí partaj, která si dá na vývěsní štít zločinný program, je to drzost, prokazujeme lhostejnost, když to trpíme, a to špiní naši čest. Psychickému zdraví společnosti by prospělo, kdyby se jim ukázala pěst s jasným vzkazem, že si nemohou všechno dovolit.

Vypadá to, že nás zachrání leda Cimrman.

Cimrman nám pomáhal za komunismu udržovat ostrůvek svobody, v němž nám bylo dobře. A dodnes ho důsledně držíme pryč od politiky.

(MFDNES)Zpátky