Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Každý druhý číšník šidí

Lenka Petrášová

Pověsti číšníků a hospodských ta zpráva nepřidá - za první letošní půlrok zjistili kontroloři České obchodní inspekce při kontrolách v restauracích o pět procent víc prohřešků než za celý loňský rok dohromady. Inspektory se pokusil ošidit téměř každý druhý číšník. Prošli celkem 3 561 podniků.

Někde mínili, že dvakrát pět je sedmnáct, jinde si připočítali nesmyslnou položku takzvaného obslužného. A v restauraci na Loretánském náměstí v Praze se ve svůj prospěch obsluha u zhruba tisícikorunového účtu přepočítala o 185 korun.

Nejvíc překvapeni byli inspektoři v Ostravě-Porubě. Obsluha občerstvení si místo správného stodvacetikorunového účtu napočítala skoro dvojnásobek - 230 korun.

„Je to smutný výsledek. A čísla dokazují, že konkrétně v Praze je to čím dál horší,“ komentovala výsledek mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. „Tak třeba někde je vám personál schopný napočítat couvert, to znamená přílohy k dochucení polévky a hlavního jídla, jako je kečup a podobně, třeba i ke zmrzlině.“ Podle Miroslavy Luprichové, prezidentky asociace Horeka, která sdružuje podnikatele v pohostinství, za to mohou jednak špatné zákony, které za nepoctivost postihují majitele podniků, ale ne číšníky, kteří šidí, a jednak to, že o pohostinství a turistický ruch se nikdo nestará.

„Každá země má ministerstvo turismu. Jen u nás visíme ve vzduchoprázdnu a nedaří se ani to, aby vznikl vládní výbor pro turistický ruch. A to přitom tato práce živí každého desátého člověka. Pak to tu vypadá tak, že si restauraci může otevřít kdekdo, ač tomu nerozumí a zavádí pravidla, ze kterých se lidem z profese ježí vlasy hrůzou,“ stýská si.

Podle restauratérů by pomohlo i povinné členství v cechu, který by mohl nepoctivce vyloučit. „Kdo šidí, přišel by o šanci dál podnikat v oboru,“ navrhuje prezidentka. A do té doby? „Bude džungle. Je mi líto, ale i řada našich členů mi řekne, když jim vytýkám, že si třeba účtují příplatky za obsluhu skupiny, že mi do toho nic není,“ krčí rameny.

Mluvčí inspekce má jinou radu: bránit se. A včas. „My všechno sami neuhlídáme,“ tvrdí. „Když dostanu pivo pod míru a číšník řekne: To vám dojde, nezaplatím plnou cenu a odrážím protesty stejnými slovy. Jenže jednat musíte u stolu. Později je šance na vrácení peněz téměř nulová.“ Inspektoři rozdali podnikům, které šidí, pokuty za více než milion dvě stě tisíc.

Nejčastější prohřešky číšníků:

* účet je špatně sečtený, tedy předražený

* nikdo vás předem neseznámí s cenou jídla a pití

* nápoje jsou podměrečné a jídla mají nižší váhu

* na účtu jsou položky navíc, které jste nesnědli a nevypili

* na účtu jsou podivné položky, jako třeba obslužné

Zdroj: Česká obchodní inspekce

(MFDNES)Zpátky