Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Antikoncepční pilulky kazí potěšení ze sexu

Hormonální antikoncepce zbavila ženy strachu z nežádoucího otěhotnění, ale přináší i mnohá rizika. Již půlroční užívání antikoncepčních pilulek může u žen po zbytek života zničit potěšení ze sexu, tvrdí američtí odborníci. Studie zveřejněná v nejnovějším čísle odborného časopisu New Scientist dokazuje, že už krátkodobé užívání těchto pilulek může trvale zničit hormonální základ sexuální touhy.

Tým vědců z Bostonské univerzity pod vedením Irwina Goldsteina sledoval 125 žen ve středním věku, které kvůli sexuálním poruchám vyhledaly lékařskou pomoc. Z tohoto počtu pacientek jich 62 užívalo pilulky v době výzkumu, 40 je bralo v minulosti a 23 nemělo s hormonální antikoncepcí žádné zkušenosti.

Trable s testosteronem

Analýzy krve ukázaly u žen, které užívaly antikoncepční pilulky v době výzkumu, i u těch, které je užívaly dříve, enormně vysoké koncentrace bílkovinného globulinu, který se označuje SHBG (Sex Hormone Binding Globulin). Ten na sebe váže mužský pohlavní hormon testosteron, a blokuje tak jeho účinek. Právě testosteron umožňuje, aby měly ženy ze sexu potěšení. Platí, že čím více SHBG, tím méně volného testosteronu. U žen užívajících antikoncepční pilulky rozbory zjistily zvýšení koncentrace SHBG o 300 až 700 procent.

"Je docela možné, že pilulka již po krátké době užívání ovlivní u žen látkovou výměnu po zbytek jejich života," upozornil Goldstein na konferenci Amerického sdružení klinických endokrinologů.

Změnit značku, nebo zcela vysadit?

Mluvčí britského Sdružení pro plánování rodiny naproti tomu zdůrazňovala, že ne všechny pilulky působí pokles hladiny testosteronu ve stejné míře. Kromě toho je prý sexuální touha ovlivňována mnoha faktory. Pokud mají ženy skutečné sexuální problémy, měly by prý vyzkoušet jinou pilulku, nebo přejít na spolehlivě působící antikoncepční prostředek, který neobsahuje pohlavní hormony.

Podle gynekologa Zdeňka Tesaře ze společnosti Gyncare je ztráta libida jedním ze známých vedlejších účinků antikoncepčních pilulek a upozorňují na to i příbalové letáky. "Setkáváme se v ordinaci se ženami, které si stěžují, že při užívání hormonální antikoncepce nemají na sex chuť. Někdy pomůže změna pilulek, ale často se pacientky do ordinace vracejí se stejným problémem. Stěžují si zejména mladší, sexuálně aktivnější ženy," řekl Tesař.

Nedá se vysledovat, jaký typ žen má takový problém, dodává doktor Tesař. Pokud nepomůže změna pilulek, lékaři většinou doporučí vysazení hormonální antikoncepce.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky