Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Česko čelí další arbitráži

Ondřej Aust

Česká republika stojí před podobným sporem, v jakém před časem přišla o více než deset miliard korun. Stejně jako v prohraném sporu se společností CME jde i nyní o mezinárodní arbitráž kvůli sporné investici do tuzemského televizního byznysu.

Lucemburská společnost European Media Ventures (EMV) totiž viní českou radu pro vysílání, že svými rozhodnutími zmařila investice, které EMV vložila do někdejší stanice TV 3. "Jednání rady považuje EMV za diskriminační," řekl advokát firmy Ladislav Štorek. Lucemburčané proto po českém státu požadují více než miliardu korun.

Stát se s EMV v uplynulých dvou letech pokoušel vyrovnat, ale k dohodě nakonec nedošlo. "Protistrana nedoložila oprávněnost svých nároků," říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. To, že v případu TV 3 hrozí České republice mezinárodní arbitráž, připustila už před čtyřmi lety legislativní rada vlády. EMV navíc spory o postup vysílací rady ohledně licence na TV 3 několikrát vyhrála u českých soudů.

V nadcházejícím řízení bude Českou republiku zastupovat právní kancelář Linklaters. Za vedení arbitráží, jichž se účastnil, vydal český stát v uplynulých šesti letech dohromady více než 800 milionů korun.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky