Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Taxikář okradl turistky a ujel před policejní kontrolou

Václav Dolejší

Nejprve okradl své pasažéry, když si místo 135 korun účtoval 860. A pak ještě ujel před policejní kontrolou, která mu chtěla na místě sebrat taxikářský průkaz. Když pražský taxikář Jan Motyčka pochopí, proč ho policisté stavějí, zazmatkuje: nechá jim v rukou všechny své doklady, prudce šlápne na plyn své šedé Škody Superb a mizí v ulicích Prahy.

Divokou honičkou skončila v pátek běžná magistrátní kontrola taxikářů. Té se zúčastnili i reportéři MF DNES, kteří chtěli zjistit, jak taxikáři pracují půl roku poté, co na zlodějské praktiky mnoha z nich list upozornil.

Taxikáře Motyčku si na Hradčanském náměstí zastavují dvě figurantky pražského magistrátu, které se vydávají za německé turistky (ve věku 47 a 60 let). Působí jako dobře zajištěné dámy a žádají odvézt na Malé náměstí v historickém centru, kam míří za nákupy skla a porcelánu. Taxikář ucítí příležitost a hned na počátku německy říká, že cesta bude stát nejméně 800 korun. Přitom trasa měří čtyři kilometry, takže cena podle pražských sazeb má být 135 korun. V cíli na Malém náměstí figurantky sumu zaplatí, vystupují a nedávají nic najevo. Tam už na ně čekají kontroloři z magistrátu a rychle s nimi sepisují protokol. Odjíždějícího taxikáře, spokojeného s dobrým ritem, zastavují po 50 metrech policisté - kvůli běžné silniční kontrole. Ve skutečnosti je jejich úkolem nepoctivého taxikáře pozdržet pár minut, než dorazí kontroloři. Stále nic netušící Jan Motyčka (37) ochotně podává z okénka svůj řidičský a občanský průkaz a technický průkaz od auta. „Na co ještě čekáme?“ začíná být po chvíli netrpělivý. Odpověď policistů: „Ještě přijde taxikářská kontrola z magistrátu,“ se pro Motyčku stává povelem k prudkému startu.

Policisté skáčou do služební felicie a chvíli ho pronásledují, ale Motyčka jim v historickém centru rychle mizí. Už je jasné, že jako taxikář končí. „Nechal nám v rukou všechny své doklady. Pozveme si ho a útěk budeme řešit jako přestupek,“ říká pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

Kdyby z místa neujel, kontroloři z magistrátu by mu nepochybně kvůli předražení o více než sedm set korun přímo na místě sebrali průkaz řidiče taxislužby. Bez něho podle nového zákona nesmějí řidiči až do vyřešení případu vůbec jezdit. „Zahájíme správní řízení, nejspíš přijde o průkaz na dva roky,“ předvídá kontrolor Martin Žák.

Kromě Motyčky město v pátek zkontrolovalo ještě tři další taxikáře. Cesty z hotelu Hilton do centra se zúčastnil i reportér MF DNES společně s figuranty magistrátu, předstírali anglicky mluvící turisty. Jak tato jízda vypadala?

Vycházíme z hlavního vchodu hotelu Hilton na parkoviště. Před námi je dvojice turistů, kterým hotelový portýr přiděluje vůz. Pak přijde řada na nás. Ukazujeme mu na mapě Malé náměstí v centru, nad ním nápis U Rotta. Portýr mávne před sebe a přijíždí černá hotelová limuzína, která však nemá cedulku taxi. „Hele, tyhle chtěj k Rottovi,“ hlásí řidiči. „No, tak to je za tři pade,“ zní odpověď řidiče. Cesta od hotelu přes nábřeží na Malé náměstí trvá sotva deset minut. Když zastaví, pokynem ruky nám dá najevo, že jsme u cíle. Požádáme ho o účet, vypíše účtenku a inkasuje 350 korun.

Řidiče firmy Sparta Club se Škodou Superb také čekají problémy s magistrátem. Zaprvé kvůli tomu, že se vydával za taxi. To je velmi častý hřích takzvaných smluvních přepravců. Podle zákona jejich řidiči vůbec nesmějí přijmout od pasažérů platbu v hotovosti. Tyto vozy mají jezdit výhradně na objednávku předem, jízdné tedy zaplatíte předem v hotelu v recepci. Nemluvě o tom, že tříkilometrová trasa by klasickým taxíkem (a s poctivým řidičem) měla stát 110 korun. Stejně jako Jan Motyčka, i řidič firmy Sparta Club měl problém s policií - neměl u sebe občanský ani řidičský průkaz. Nutno dodat, že na rozdíl do Motyčky to řešil v klidu, aniž šlápl na plyn a ujel pryč.

Zbylé dvě jízdy ukázaly potíže, s nimž se potýká magistrát při snaze vymýtit nepoctivce. Řidiči si nejspíš přes vysílačky řekli, že kontroloři jsou v terénu. A tak si například řidič za 3,1 kilometru jízdy ze Smíchova ke Staroměstskému náměstí účtuje správně 127 korun a s úsměvem vydává přesně vyplněnou stvrzenku.

„To nic není. Občas naše figuranty odhalí během jízdy, řidič v polovině najednou zastaví a řekne: Tak pánové, vystupovat, dnes to bylo zadarmo,“ říká šéf oddělení taxislužby na pražském magistrátu Jiří Bureš.

(MFDNES)Zpátky