Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Magnet donutil žáby levitovat

Britští vědci vyvinuli přístroj, který dokáže "zrušit" gravitaci. "Působí na těžké kameny, mince či kusy kovu, ale ve vzduchu se vznášely i jahody nebo žáby," informuje britský list Guardian.

Antigravitační stroj je vlastně silný magnet. Extrémně silné magnetické pole "přinutí" i nemagnetický objekt k tomu, aby se jako magnet choval. Vytvořené pole je silnější pod předmětem než nad ním. Výsledkem je magnetická síla, která eliminuje vliv gravitace. Peter King, profesor fyziky na Nottinghamské univerzitě, říká: "Dokážeme přimět různé předměty k tomu, aby se vznášely ve středních výškách, protože magnetická síla stačí na překonání gravitace."

V ranější fázi antigravitační stroj "zabíral" jen na lehčí předměty. "Vzniklá síla postačovala na to, aby přiměla k levitaci předměty, jejichž hustota je podobná hustotě vody. Na udržení kamenů ale nestačila," říká profesor King. Ke zvýšení síly magnetu pomohla směs kyslíku a dusíku. S touto příměsí uvnitř magnetu už levitovaly i těžké předměty.

Výzkumníci oznámili svůj úspěch v posledním čísle časopisu New Journal of Physics. Ve vývoji je stroj, který bude s využitím tohoto principu těžit drahokamy. O výzkum britských vědců má zájem také NASA. Přístroj totiž umožní levnější zkoumání stavu beztíže.

(lv)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky