Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Na korupci OSN vydělal Saddám

Daniel Anýž

Korupce v programu ropa za potraviny, který měl v letech 1996 až 2003 zmírnit dopad sankcí na irácké obyvatelstvo, se stala největším skandálem historie Organizace spojených národů. Saddám Husajn uplácel diplomaty a politiky a mimo vymezené kvóty pašoval ropu. Jeden ze členů vyšetřovací komise OSN, americký právník Richard Goldstone, v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že Husajn se obohatil o 10 miliard dolarů. Podle něj odmítla Moskva na odkrytí skandálu spolupracovat.

Byl jste překvapen rozsahem korupce?

Co se týče OSN, tak jsem si spíše oddychl, že přímo uvnitř organizace jsme dokázali korupci jen dvěma lidem. Kypřanu Benonu Sevanovi, šéfovi celého programu ropa za potraviny, a jeho ruskému členovi Alexandru Jakovlevovi.

Spolupracovali při vyšetřování?

Jakovlev nakonec ano a na rozdíl od Sevana také přiznal vinu. Benon Sevan se s námi odmítl bavit a trvá na tom, že nic neudělal. Přesto, že jsme dokázali opak.

Kofi Annanovi, generálnímu tajemníkovi OSN, jste nedokázali, že by věděl o angažmá svého syna Koja ve firmě, která v rámci programu dostávala kontrakty. Jaký je ale váš osobní názor?

Přidržím se názoru celé komise. Konstatovali jsme, že to mohl vědět. Nenašli jsme ovšem dostatečné důkazy, abychom řekli, že to skutečně věděl. Nečestné jednání nebo kriminální čin jsme tedy nezjistili. Kritizovali jsme Annana a vedení OSN za špatné řízení a chabou kontrolu programu. Také Annanovi vytýkáme, že když v roce 1999 vyšla najevo role jeho syna ve firmě Cotecna, nenařídil řádné vyšetření celé věci.

Americký Senát zveřejnil jména lidí, které prý Husajn korumpoval. Je mezi nimi britský poslanec George Galloway, Rus Vladimír Žirinovskij, bývalý francouzský ministr Charles Pasqua. Francouzi teď kvůli tomu soudí i bývalého velvyslance u OSN Jeana Bernarda Merimeea. Narazili jste na tato jména také?

Ke všem konkrétním případům korupce se vyjadřujeme v naší závěrečné zprávě, která vyjde asi za dva týdny. Mluvíme tam o více než dvou a půl tisíci firem po celém světě, které jednaly nezákonně a v rozporu se sankcemi OSN.

Nejvíce kontraktů dal Husajn Rusům. Spolupracovala s vámi Moskva při vyšetřování?

Ruská vláda v zásadě odmítla dát nám nějaké materiály.

Jaké jste měli vůbec pravomoci získat potřebné dokumenty?

Co se týče privátních společností a jednotlivých vlád, tam jsme neměli žádnou vymáhající pravomoc. Měli jsme sice v ruce rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vládám nařizovala, aby nám pomáhaly, ale záleželo jen na nich, jak se k tomu postaví.

Kde se stala při řízení programu ta zásadní chyba?

Problémy vyplynuly z toho, že Rada bezpečnosti si chtěla udržet kontrolu nad programem a vytvořila si k tomu vlastní výbor. Jenže zároveň vzniklo řídící oddělení při generálním sekretariátu OSN pod vedením Benona Sevana. Odpovědnost tak byla na dvou místech, ale vlastně nikde, což byla chyba.

(MFDNES)Zpátky