Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Ježek: Měl jsem tehdy víc řvát, co je Kožený zač

Jan Gazdík

„Zaplať pánbůh. Žízeň na něj jsem měl už v roce 1992,“ zareagoval na zatčení Viktora Koženého bývalý šéf Fondu národního majetku Tomáš Ježek.

Vypadá to, jako byste měl o Koženém vždy jasno?

Nemám zapotřebí se dnes vytahovat. Od počátku jsem lidi před Koženým varoval, zatímco tehdejší ministr financí Václav Klaus ho všude vychvaloval a vynášel do nebes za to, jak mu zachránil kuponovou privatizaci. Za kritiku jsem si vykoledoval spoustu sprostých dopisů. Co prý si to dovoluji špinit tak skvělého byznysmena. Klaus mne pak označil za zrádce privatizace. Pro ODS byl Kožený guru. Klaus dokonce vykřikoval: „Více takových Kožených!“

Zůstalo jen u vaší kritiky, anebo jste podnikl i nějaké konkrétní kroky na omezení Koženého vlivu?

Česká vláda požádala tehdejšího generálního prokurátora, aby prověřil, zda pan Kožený neporušuje zákon. Zjistilo se například, že žádný Harvard nevystudoval. Ale legislativa byla tak slabá, že jsme na Koženého nemohli.

A proč na vaše varování nereagovali politici?

Uvědomte si, že to bylo v době, kdy neexistoval zákon o investičních fondech a společnostech. Koženého nebylo za co chytit. Navíc ve federální vládě kraloval ministr financí Klaus, který se s Koženým kamarádil. Klaus po kupónovce bránil i dozoru nad fondy. Jeho role byla hrozná. Tihle lidé byli zodpovědní za nepřijetí zákona o investičních fondech a společnostech. Připomínám, že první vlna privatizace proběhla v právním vakuu. Zakladatelé fondů tak mohlios minimálním vkladem ovládat obrovský majetek ostatních akcionářů. Banky to nikdy nezneužily, ale zakladatelé fondů ano. Kožený v tom nejel ostatně sám. Fondy se prodávaly. Například Michael Kocáb prodal fond, i když ten jeho byl jen malým zlomkem.

Lze Koženého přesto považovat za jakéhosi „startéra“ kuponové privatizace?

Nesporně. Jeho kampaň přilákala obrovské množství lidí. A o to před volbami šlo i Klausovi. Ale jinak nebylo o co stát. Na jednoho člověka pak připadlo mnohem méně majetku. Bez Koženého by privatizace proběhla mnohem lépe.

Naznačujete snad, že podpora ODS dala Koženému punc legitimity?

A ne snad? Nepochybně.

Vyčítáte si dnes vy osobně něco?

Měl jsem víc řvát o tom, co je Kožený zač.

(MFDNES)Zpátky