Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Trapas české diplomacie

Jaromír Hasoň

Občané Kanady mohou do Prahy bez víz. Proč to nejde naopak? Zde je jeden z důvodů. V nedělním diskusním pořadu České televize si ministr zahraničí Cyril Svoboda postěžoval, že Češi nemohou do Kanady cestovat bez víz. Za jednostranný vízový styk přitom vděčíme nejen občasným nápadům našich Romů vycestovat někam, kde se nemaká a dostává se za to víc, ale právě i ministerstvu zahraničí, jeho úředníkům a tedy i jejich šéfovi Cyrilu Svobodovi. Proč?

Newman není Paul

Kauza má jméno Kevin Newman a hned pro začátek je nutno napsat, že hlavní hrdina nemá nic společného s hercem Paulem a vlastně ani jméno Kevin, natož příjmení Newman nejsou pravé, ale o tom později. Příběh začíná v roce 2002, kdy zemřel český honorární konzul v kanadském Vancouveru Mike (rodným jménem Miroslav) Hermann. Měl kořeny v České republice, měl tedy i kontakty na naše krajanské sdružení a přímé spojení s Prahou. Funkce honorárního konzula pro něj byla nejen povoláním, ale svým způsobem i ctí.

"Nedlouho po jeho smrti přišel pokyn z montrealského generálního konzulátu, abychom se dali jako krajanská odbočka ve Vancouveru do práce a začali hledat vhodné kandidáty na jeho nástupce," říká česko-kanadský publicista, bývalý český velvyslanec v Keni a Albánii a člen krajanského sdružení ve Vancouveru Jan Drábek. Krajanské sdružení se tedy jalo hledat "vhodného kandidáta", ale jeho představitelé ještě netušili, že už je vlastně kandidát vybrán. Kde se vzal tu se vzal, objevil se muž snědé pleti, očividně buď z Blízkého nebo hodně vzdáleného východu s originálním pseudonymem Kevin Newman.

O jeho životopise nikdo nic netušil a už vůbec nikomu nebylo jasné, jaký má tento člověk vztah k České republice. Jeho přízvuk v angličtině přitom ale zcela určitě nepocházel ze slovanské domácnosti. Každopádně se mu podařilo zástupcům české ambasády v Ottawě navěsit tolik bulíků na nos, že ho s radostí do čestné funkce doporučili. "Pan Newman kromě založení české knihovny slíbil i milionové investice u nás," vysvětlil deníku Dnes důvody svého doporučení tehdejší český velvyslanec v Kanadě Vladimír Kotzy. To ale ještě ani v nejmenším netušil, že čestná funkce českého honorárního konzula má Newmanovi sloužit především jako alibi.

Konzul advokátem?

Kevin Newman byl tedy doporučen, ale ve funkci ho musela schválit Praha, tedy úředníci ministerstva zahraničí z Černínského paláce. Newman se tedy musel alespoň zběžně seznámit s tím, kam že si to má vlastně pro konečné potvrzení do funkce zajet. Možná už tušil, že Česká republika není arabskou zemí, ale potřeboval se profilovat o něco lépe. Najal si proto služby jedné z krajanek - Marty Nyklové. Ta ho měla seznámit s reáliemi České republiky a Prahy a pro budoucího konzula vykonávat překladatelskou činnost. To vše za příslib funkce honorární vicekonzulky. Martě i Newmanovi se zřejmě dařilo.

Kandidát na konzula slíbil v Praze to samé, co na velvyslanectví v Ottawě, a ještě přidal českou restauraci s českým kuchařem a dokonce i bombastickou, ale jen málo uvěřitelnou věc - televizní program pro krajany v češtině. Zdá se, že ani v Praze se o Newmanův životopis nikdo nezajímal, a tak ho naše ministerstvo zahraničí s radostí přijalo. Česká republika oficiálně jmenovala Kevina Newmana honorárním konzulem ve Vancouveru v květnu 2003. V té době přitom už krajanské sdružení tušilo, co je Kevin zač. "Newman se na webu své firmy představoval jako imigrační právník. Ptali jsme se, odkud má svůj právnický titul. Tvrdil, že z anglické prestižní Collingwood College.

Tam o něm ale nikdo nic nevěděl," říká Jan Drábek. To vše se odehrálo ještě před jmenováním Newmana do funkce. Krajanská odbočka, jmenovitě její předseda Miloš Zach, o podvodu informovala Prahu. Marně. "Přitom tu byla i zřetelná hrozba konfliktu zájmů. I kdyby imigračním právníkem opravdu byl, není to přece profese vhodná pro člověka, který má ve Vancouveru zastupovat Českou republiku," míní Jan Drábek. Něco na tom možná je. Těžko můžeme od Kanady žádat bezvízový styk, když si v Kanadě vydržujeme člověka, který nejvíc ze všeho hájí zájmy ilegálních přistěhovalců. Ale to by snad bylo ještě to nejmenší.

Hurá před soud

Takže máme ve Vancouveru trochu podivného konzula s podivným jménem potvrzeného jak českou ambasádou, tak přes odpor českých krajanů také českým ministerstvem zahraničí. Newman ještě stačí ve své kanceláři uspořádat pompézní večírek a znovu naslibovat vše české - od televizního programu až po restauraci - a ministerstvo zahraničí posílá ČTK zprávu, že máme nového honorárního konzula a konzulát: "V západokanadském Vancouveru zahájil činnost nový honorární konzulát České republiky. Úřad vede konzul Kevin Edward Newman. Adresa je 1480-885 West Georgia Street." To byla veškerá prezentace české diplomatické odbočky u nás a vlastně i v Kanadě.

Ale abychom Kevinu Newmanovi úplně nekřivdili. Jeden slib nakonec přece jenom splnil - Marta Nyklová se pod dokumenty podepisovala jako vicekonzulka. To však bylo všechno. Restaurace, knihovna, natož investované miliony se nakonec nekonaly. Z české strany nicméně panovala spokojenost. Jak to? "Těžko říci. Mezi vancouverskými krajany se každopádně rozkřiklo, že některé klíčové vedoucí pracovníky v Černínském paláci i na konzulárním odboru ministerstva Newman štědře obdaroval. Patrně šlo tedy o korupci," myslí si Drábek. Naštěstí ne světě neexistují jen české úřady, ale třeba v Kanadě fungují ty kanadské. Díky nim se Newman v české funkci moc neohřál a po necelém půlroce putoval před soud.

Podle žalobce dostal zaplaceno od skupiny čínských rodin 130 tisíc dolarů za obstarání studentských víz do Kanady. Víza nedodal, peníze samozřejmě nevrátil. V té době už se přitom vědělo, že Newman žádným právníkem není. Na povrch začaly vyplouvat i další informace. Ze soudního spisu se dalo vyčíst, že Newman je už z minulosti znám jako Kevin Hefzi či Kerim Hefzi a je to údajně Američan. Ať tak či tak, soud mu kvůli Číňanům obstavil majetek, takže stavět českou restauraci a platit českého kuchaře už nebylo z čeho. Česká diplomacie nicméně dál předstírala chcíplého chrobáka a k obvinění se nevyjadřovala. Na pár dotazů žurnalistů se odvětilo, že jde jen o nějaký komerční spor ve smyslu "někdo něco tvrdí a nemusí to být pravda".

Černínský palác a jmenovitě tehdejší náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík zřejmě spoléhali na to, že se na Newmana zapomene. Možná by to tak také dopadlo, kdyby žalob na českého konzula nepřibylo a čeští krajané se nerozhodli kauzu medializovat. Další z žalob byla vedena jako "Alice Yee Chiangová versus Karim Hefzi, známý také jako Kevin Hefzi, znamý také jako Kevin Newman". Podle žaloby Newman prý své přítelkyni Alici ukradl 90 tisíc dolarů. Přitom už z prvního případu, kdy soud zakázal Newmanovi (nebo jak se vlastně jmenuje) disponovat s jeho majetkem, mohlo být ministerstvu jasné, že se něco na tom konzulátu ve Vancouveru děje.

Dále pak soudy a další instituce potvrdily, že Newman podváděl, když se vydával za právníka a svoji firmu za právnickou. Podle náměstka Vošalíka bylo ale všechno v pořádku s tím, že věc zatím údajně neohrožuje české zájmy v Kanadě. "Pokud se ukáže, že jde o věc hraničící s trestní odpovědností, budeme se myšlenkou ukončení spolupráce s panem Newmanem vážně zabývat," řekl v říjnu loňského roku pro deník Právo Vošalík.

Trapas a (vo)šálení

Takže se nám mohlo vlastně ulevit. Kdyby ovšem už počátkem roku 2004 nepřinesla kanadská národní televize CTV reportáž o Newmanových podezřelých podnikatelských praktikách. "Jeho prestižní postavení českého konzula se stalo daleko více trapným," hlásila tehdy televizní reportérka. A aby nebylo trapnosti málo, kamera ukázala vstupní dveře s nápisem Konzulát České republiky a českou vlajku. "Je to nešťastná záležitost, která pověsti České republiky nepomáhá," připustil pro deník Dnes tehdejší český velvyslanec Vladimír Kotzy. Konzul Newman (Kevin či Kerim Hefzi) se zmohl jen na tvrzení, že všechny peníze všem Číňanům vrátil.

Podle soudu to ale neudělal. "Ambasáda v Ottawě a generální konzulát v Montrealu však znovu a znovu krajany ve Vancouveru ujišťovaly, že Newman byl patřičně prověřen podle platných směrnic, a že je tedy vše v pořádku," připomíná Jan Drábek. Mediální znepříjemnění kauzy Newman trochu zapůsobilo i na české ministerstvo zahraničí. Sám Vošalík píše krajanskému výboru dopis ve smyslu, že "Ministerstvo zahraničních věcí České republiky i já osobně celou záležitost bedlivě sledujeme". Zároveň se ale v dopisu diví, co je to ten Newman vlastně zač.

"Takže dva měsíce poté, co byla zpráva o soudním obvinění Newmana zveřejněna, ministerstvo vlastně potvrdilo, že relevantní soudní doklady o obvinění svého zástupce v Britské Kolumbii stále ještě nemá," diví se český krajan v Kanadě. V dalším dopise krajanům pak Vošalík znovu vysvětluje, že je třeba celou záležitost nadále prošetřovat, protože ministerstvo nemůže přece reagovat na "nedoložená tvrzení či spekulace". Náměstek Vošalík v dopise dále vysvětluje, z jakých důvodů není další medializace celé věci v obecném zájmu. Tady někde zřejmě zapracovaly páky Černínského paláce. Aby se snad neprovalil nějaký průšvih, vysílá Praha tři měsíce po uveřejnění článku o Newmanovi v deníku Dnes na kanadskou ambasádu nového velvyslance - Pavla "Čističe" Vošalíka.

Díky za všechno

Začátkem loňského června má celokanadské krajanské sdružení svůj výroční kongres. Ten se tentokrát koná v Britské Kolumbii, jejímž hlavním městem je Vancouver. Zakládá se tu na další trapas. Každoročních sjezdů se totiž účastní také český velvyslanec. Je přitom jasné, že sdružení je rozhodnuté lobbovat za odvolání Newmana. Vošalík ale krajany ošálil a na kongres nedorazil. Místo něho dorazili jiní naši diplomaté se zprávou, že Praha Newmana odvolala a "co jsme si, to jsme si". Na to samozřejmě krajané nechtějí jen tak lehce přistoupit. "Když pak pan velvyslanec nastoupil do úřadu, musel v rozhovoru pro list Nový domov vysvětlovat i kauzu Newman.

Zopakoval něco o potřebě patřičného prověřování Newmanova obvinění, ale zapomněl vysvětlit, proč to prověřování trvá už více než půl roku. Místo toho v jasném rozporu se skutečností dodal, že česká komunita ve Vancouveru Newmanovo odvolání nepodpořila. Velvyslanec Vošalík ještě v článku popřeje Newmanovi vše nejlepší a hodně zdaru v jeho dalším počínání. Dojemné. Takže jsme se vlastně podvodného a od samého počátku podivného konzula zbavili, poděkovali mu a ve vší tichosti vyměnili velvyslance, přičemž místo konzula ve Vancouveru zůstalo neobsazeno. Ještě se pan ministr diví, že nám Kanada nenabízí výlety do své země bez vízové povinnosti?

(MFPLUS)Zpátky