Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Mladí Češi: Stydíme se za své politiky

Jana Machálková

Proti Polákům a Maďarům jsou mladí Češi spíše optimisté. Ale jen co se týká jejich vlastní budoucnosti. Nebojí se chudoby, touží po nezávislosti a nezajímají je děti a rodina. Když mají říct, jak to u nich "doma" chodí, začnou nadávat na politiky a korupci.

Tak z nedávného průzkumu mezi mladými středoevropany vyšli Češi. Mladí lidé z Česka, Maďarska, Polska a Rumunska letos v květnu odpovídali, jak vidí život ve své zemi a co by chtěli zlepšit.

Mladí Češi se podle výsledků v mnohém vyhraňují. Jsou například mnohem sebestřednější a sobečtější, než jejich vrstevníci z ostatních zemí střední Evropy.

Sami o sebe se nebojí

Mladí Češi vystupují také mnohem sebevědoměji, co se týká jejich vlastní budoucnosti. O to, že by se nedokázali prosadit, se totiž nebojí.

Tak například: nezaměstnanost sice považují za problém, ale myslí si, že nebudou mít problém se uživit. Kladou také mnohem vyšší důraz na vzdělání a proto si věří, že najdou dobře placenou práci. Vrstevníci z Rumunska a Polska si tím tak jisti nejsou a naopak se obávají chudoby.

Poláci, Maďaři a Rumuni si sice narozdíl od Čechů tolik nevěří v kariéře, zato jsou si jistí, že uspějí v osobním životě, tedy že založí rodinu. Něco takového je přitom pro mladé Čechy spíše podružná záležitost. Děti a svatby řešit nechtějí. Ve srovnání s Maďary a Poláky v sobě Češi mají také mnohem slabší pocit národní hrdosti.

Češi mají ve srovnání s Maďary, Poláky a Rumuny také rozdílný pohled na to, co považují za největší ostudu své země. Třeba Poláci se stydí za nezaměstnanost a Rumuni za korupci.

Více než polovina mladých Čechů ale do kolonky vyplnila, že nejvíce stydno jim je za politiky. Až na druhé místo dali kriminalitu. "Znechucení nad politikou se od roku 1994 zdvojnásobilo," říká Ivan Tomek, který zmíněný průzkum zpracovával. Mladí Češi se také stydí za korupci, která podle nich v Česku pořád roste a do budoucna nevěří ve zlepšení.

Češi nevěří, že se v zemi něco zlepší

Češi se také se svými vrstevníky rozcházejí v názorech na budoucnost své země. Zatímco Rumuni a Maďaři doufají, že se u nich do pěti let zvedne životní úroveň a poroste ekonomika, Češi moc nevěří, že se v jejich státě něco výrazně pohne kupředu. "V Česku se životní úroveň v uplynulých letech zvedla více, než v ostatních zemích střední Evropy. Proto se už mladí Češi na tyto hodnoty tolik neupínají," vysvětluje Tomek.

Průzkum si letos v květnu zadalo vydavatelství Reader's Digest Výběr. Dohromady v něm odpovídaly asi dva tisíce mladých lidí mezi 17 až 27 lety.

Za co se ve své zemi stydím?

Česko 1. Politici 2. Kriminalita 3. Špatné lidské vlastnosti

Maďarsko 1. Cizina nás nemá 2. Nízká životní 3. Malá možnost ráda úroveň uplatnit se

Polsko 1. Nezaměstnanost 2. Korupce 3. Chudoba

Rumunsko 1. Korupce 2. Zločinci 3. Chudoba

Na co jsem hrdý?

Česko 1. Sportovní úspěchy 2. Historie země 3. Dobré lidské vlastnosti

Maďarsko 1. Že jsem se narodil 2. Historie země 3. Na jazyk jako Maďar

Polsko 1. Na tradice 2. Historie země 3. Tradice

Rumunsko 1. Na krásnou zemi 2. Historie země 3. Tradice

Zdroj: Průzkum RDV

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky