Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Junek v pravou chvíli

Jaroslav Spurný

Václav Junek, jeden z největších "kapitánů" zdejšího průmyslu 90. let, přítel, miláček či sponzor všech zdejších politických hvězd Havlem počínaje přes Klause až po Zemana, byl obviněn. Podle sdělení policie spolu s dalšími devíti společníky okrádal v letech 1993-2003 břeclavskou společnost Gumotex. Přes firmy založené lidmi z Gumotexu prodával této společnosti suroviny za vyšší cenu, než by je koupila jinde, a všichni si přišli podle policie na jednu a půl miliardy. Za to Junkovi hrozí až dvanáctiletý trest. "Pozdě, ale přece," komentoval Junkovo obvinění premiér Jiří Paroubek.

Junek tedy nedoplatil ani na jedno z třicítky trestních oznámení, která na něho byla na přelomu tisíciletí podána v souvislosti s krachem Chemapolu. Nebyl obviněn za to, že firma, v jejímž čele stál, dovážela obrovské množství topných olejů, které pak byly přes prostředníky prodávány se ziskem jako daleko více zdaněná a chemicky totožná nafta. "Já sám jsem podal několik trestních oznámení, ale nevím, co se s nimi děje," říká správce konkurzní podstaty Chemapolu Alexandr Vacek. Stejně tak nemá od policie žádné informace novinářka Jana Lorencová, která podala na Junka a jeho lidi trestní oznámení za obchody s oleji. "Co s těmi oznámeními děláme? To vám nemohu říci," odpovídá Jana Pinková, mluvčí jednotky, která Chemapol prověřuje.

Proto po šesti letech od chemapolového krachu obvinění Junka z minulého týdne (od 10. 10. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) působilo překvapivě, jako blesk z čistého nebe. Tak překvapivě, až se nelze vyhnout spekulacím. Junkovo stíhání (zatím není známo, kdo je autorem podnětu) přišlo přesně ve chvíli, kdy přes odpor nejsilnější vládní strany vznikla komise s úkolem prošetřit podezření na úplatky během privatizace Unipetrolu. Sociální demokraté obávající se možných úplatkářských kostlivců teď vehementně prosazují, aby komisaři prošetřovali nejen Unipetrol, ale privatizaci chemického průmyslu vůbec - a v tom hrál Junkův Chemapol v devadesátých letech zásadní roli. Obvinění Junka je proto pro ČSSD a premiéra Paroubka trumfem vítaně narušujícím pozornost směřující k Unipetrolu. Proč vlastně obvinila policie Junka právě nyní? Jaká novinka se v tom starém případu stala v posledních dnech či hodinách, aby to vysvětlovalo tu náhlou aktivitu? "K tomu se může vyjádřit jen státní zástupce," říká policistka Jana Pinková. Případ dozoruje Jaroslav Dolejší, ale ten už nebyl v pátek po policejním oznámení obvinění Junka k dostižení.

Junkův názor se také nepodařilo zjistit. Někdejší šéf obrovské firmy teď podniká jako nájemce honiteb v České republice. Ministerstvo zemědělství pronajalo jeho firmě LST na lov zvěře tisíce hektarů lesa.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky