Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Sex, lži a peníze v říši ČSSD

Jaroslav Spurný

Petr Benda (34 let) je vycházející hvězdou sociálnědemokratického nebe. Šéfuje straně v Ústeckém kraji a stále častěji se ukazuje po boku Jiřího Paroubka, který v kraji kandiduje do sněmovny. Při zjišťování informací o něm ale tazatele po chvíli obestře nepříjemná atmosféra strachu. Lidé si tu často šeptají, že Benda je přece ten bývalý vekslák, který skupuje domy v regionu a vystupuje jako místní mafián. Jenže tyto informace jsou většinou sdělovány pod pláštíkem anonymity a s odkazem, že Teplice jsou malé město a hrozí ztráta kariéry a další potíže. „Je to nesmysl, jsem normální podnikatel,“ kroutí hlavou nakrátko ostříhaný muž, zástupce teplického primátora Petr Benda.

Já mám rád disco

Dvacetiletého mladíka, který po revoluci v dlouhém koženém kabátě postával před Tuzexem na hlavním teplickém náměstí, si pamatují snad všichni, od primátora Teplic Jaroslava Kubery přes aktivistu Tomáše Jarolíma až třeba po lidi ze zastupitelstva Dubí, města, které dnes plynule navazuje svými hranicemi na hranice bývalého okresního města. Petr Benda kroutí hlavou. „Nikdy jsem neveksloval, ale ty lidi jsem znal, stýkal jsem se s nimi, proto ten omyl,“ vysvětluje.

Koncem roku 1991 koupil podle výpisu z katastru nemovitostí za necelý milion korun složený v hotovosti bývalou ubytovnu v Dubí a k ní skoro hektar přilehlých pozemků a prostor pronajal vietnamským stánkařům.

Vyvstává ale samozřejmě otázka, kde na to tehdy dvacetiletý Benda vzal peníze. „Jo, to jsem koupil za peníze, které jsem vydělal provozováním diskotéky,“ říká dnešní náměstek primátora Teplic. V tu dobu sice nefiguroval v žádné firmě, která by nějakou diskotéku provozovala, ale za svým tvrzením si stojí. Další peníze prý vydělal na provozování jiné diskotéky v Teplicích, která se jmenovala Discohaus. Ani o tomto podnikání neexistují žádné dokumenty, třeba ve výpisu obchodního rejstříku či seznamu živnostníků. Navíc Benda nikdy nevlastnil oprávnění na provozování diskoték, pouze na prodávání elektrotechniky a aut.

Každopádně v roce 1996 koupil první dům, budovu bývalého Tuzexu na hlavním teplickém náměstí, za osm a půl milionu korun. Napůl s Liborem Wohlrabem, mužem velmi úzce spojeným s Milanem Winklerem, jedním ze zakladatelů dnes nejbohatší české firmy PPF (Wohlrab s Winklerem spolu podnikali v řadě firem). Mimochodem Wohlrab Bendovi podíl o pět let později prodal s milionovou ztrátou.

Zlom v Bendově podnikání nastal v roce 1998, kdy se stal městským zastupitelem v Teplicích. Jen o pár měsíců později totiž založil s Jaroslavem Slaninou, též bývalým vekslákem, První severočeskou realitní společnost, prostřednictvím níž nakupovali domy na lukrativních místech v Teplicích.

Předsedovy elektroměry

Přenesme se teď ale na chvíli zpátky do Dubí, města vyhlášeného prostitucí a desítkami nevěstinců. Slanina zde koupil pozemky s hotelem, restaurací a další budovou a pronajal je chorvatskému podnikateli Miro Matijevičovi. Komplex brzy začal fungovat jako prostituční dům s názvem Dubiland. „Benda tam často jezdil, domnívám se, že ten bordel nějak vlastnil. Divil jsem se, že jako zástupce primátora šel do něčeho takového,“ říká místostarosta Dubí Pavel Pernekr (KSČM). Bendovy časté návštěvy v tomto areálu potvrzují i další svědci. Slanina ale namítá: „To ne, pan Benda nic nevlastní. Je fakt, že jsem ho tam posílal, aby mně zkontroloval elektroměry, já bydlím v Praze a Dubí je z ruky.“

On sám byl prý zděšen, když zjistil, že v pronajatém objektu je bordel, a ani Benda si prý ničeho při kontrole elektřiny nevšiml. „Pan Matijevič slíbil, že tam bude sportovní komplex, ale vyhodit jsem jej kvůli smlouvě nemohl,“ dodává Slanina. Spolupráce skončila podivně na počátku letošního roku. Syn majitele Davor podal na Bendu trestní oznámení, že jej při návštěvě Dubilandu fyzicky napadl. „To není pravda, byl jsem tam zkontrolovat elektroměr a jinak se nic nestalo,“ tvrdí Benda. Případ skončil jako přestupek na radnici v Dubí, bez jakéhokoli postihu Bendy. Pro Matijeviče se ale vše změnilo. Slanina podal žádost o exekuci Matijevičova majetku kvůli údajným dluhům a podnikatel se dva měsíce po konfliktu ocitl ve vazbě za kuplířství. Vzhledem k tomu, že si policie nikdy podniku nevšímala, je to překvapivá časová shoda. „Nebudeme k tomu podávat žádné informace,“ říká tiskový mluvčí teplické policie na otázku, kdo na Matijeviče podal trestní oznámení.

Fakt je, že konflikt neušel zájmu regionálního tisku, který začal spekulovat, jak vlastně Petr Benda přišel k penězům na domy, které skupoval – jejich celková hodnota přesahuje třicet milionů korun.

Tajemný Číňan

Zajímat se také začala pražská finanční policie, která o Bendu zakopla při prověřování krachu děčínské Desty. Podnikatel totiž před pěti lety koupil společně s pražskou advokátkou Lilianou Vochalovou teplickou pobočku továrny za deset milionů korun. (Dnes v areálu sídlí řada firem a podnik je pro pronájemce velmi ziskový.) Benda splatil své dvě třetiny ceny z úvěru od Komerční banky, ale advokátka složila peníze v hotovosti (skoro tři a půl milionu korun). O rok a půl později advokátka prodala svůj podíl Bendovi – za milion osm set tisíc. Policie má podezření, že Vochalová jednoduše pro Bendu vyprala špinavé peníze a suma, kterou dostala od Bendy za svůj podíl, byl její zisk na transakci. „Zastupovala jsem čínského investora, jméno klienta vám neřeknu. A proč jsem odešla z výnosného podniku s jeden a půlmilionovou ztrátou? Ale já nic netratila, bylo to složitější,“ říká advokátka a vysvětluje, že neměla čas, aby dojížděla do Teplic kontrolovat byznys. S Bendou se prý poznala při obhajobě klienta, jehož jméno nechce sdělit, ale kterého znal i Benda.

Co blázníte

Benda jako zastupitel a významná postava sociální demokracie koupil ještě několik domů v centru Teplic – třeba krásný secesní hotel Thermia za dva miliony korun. Nijak do nemovitostí neinvestuje, pronajímá v nich pár obchodů a hernu, hlavně čínské komunitě.

Zajímavé jsou ale Slaninovy nákupy nemovitostí poté, co Benda nastoupil do funkce náměstka primátora Teplic. Jeho obchodní společník koupil od města například bývalé kino Lípa nebo bývalou budovu živnostenského úřadu. Po necelých pěti milionech. První obálkovou metodou, druhý v dražbě, které se účastnil jako divák i Benda. Oba pod cenou, tržní hodnota druhého se podle realitních kanceláří pohybuje okolo sedmi milionů, kino Lípa zase stojí na lukrativním pozemku, kde zvažuje vystavět svůj obchodní dům firma OBI (Slanina už požádal o demoliční výměr). O prodeji budov rozhodoval i Benda. „Na tom, že město prodává majetek mému obchodnímu společníkovi, nevidím nic špatného. Já to ovlivnit nemohl, pan Slanina vždy nabídl nejvíc, přes to vlak nejede,“ vysvětluje Benda.

To bude Slaninovi teplický majetek, podobně jako bordel v Dubí, hlídat Benda, když on nemá čas na cesty na Teplicko a Benda mu musel v nevěstinci kontrolovat elektroměry? „Ale prosím vás, co pořád máte,“ odpovídá Slanina a vysvětluje, že vydělá, protože dům v centru má určitě větší hodnotu, než kterou zaplatil, a stejně tak vydělá i na pozemcích pod kinem Lípa. Proč ale odmítlo vydělat tyto peníze město? „To prostě rozhodla rada, nemělo smysl držet prázdné objekty,“ říká primátor Jaroslav Kubera. A nízká cena? „Když nikdo víc nenabídl,“ usmívá se Petr Benda. „Čekali jsme víc, ale dražba a obálková metoda se podle nás nedaly obejít,“ dodává Kubera. Očitý svědek dražby, který nechce být jmenován, říká, že dražba působila, jako by ji měl pod kontrolou přítomný Benda. Pár znuděných údajných zájemců dohazovalo k vyvolávací ceně pár tisíc, a když je o málo trumfnul Jaroslav Slanina, dražba skončila.

Před rokem se Benda vrhl do dalšího podnikání – investuje do stavby golfového hřiště. Jeho společníkem ve firmě Golf Resort Barbora je Petr Ocásek. Jinak podnikatel ve stavebnictví, vlastník firmy NAO. Město přikleplo za posledních pět let Ocáskovi veřejné zakázky za sto dvacet pět milionů korun, letos například zakázku na stavbu botanické zahrady za padesát sedm milionů korun. „Co pořád blázníte. Jaký střet zájmů, to rozhoduje víc lidí než já, to si myslíte, že jsem tak mocný, abych vše ovlivnil?“ rozčiluje se náměstek primátora.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky