Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


USA se omluvily za krádeže ve „zlatém vlaku“

Spojené státy se omluvily maďarským Židům, jejichž majetek ukradli američtí vojáci na konci druhé světové války ze „zlatého vlaku“, ve kterém se nacisté pokusili převézt cennosti z Maďarska do Bavorska. Washington se již v březnu dohodl se zástupci maďarských Židů na odškodnění 25,5 milionu dolarů.

Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo omluvu, v níž uznává, že někteří američtí vojáci nevrátili sebrané předměty. „Spojené státy litují nesprávného chování některých svých vojáků a snaží se v tomto vyrovnání poskytnout smysluplné vyrovnání těm maďarským Židům, kteří přežili holocaust, dosud žijí a potřebují finanční pomoc,“ uvádí se v prohlášení.

Záležitost se týká případu 24 vagonů se zlatem, šperky, porcelánem, obrazy, koberci a uměleckými předměty, které nacisté zabavili asi 800 000 maďarských Židů během roku 1944. To vše Němci při ústupu z Maďarska naložili do speciálního vlaku a snažili se převézt do Bavorska.

Již po cestě ze „zlatého vlaku“ kradli sami nacisté, ale i Maďaři a Rakušané. Když vlak zadržely americké jednotky, vojenské orgány vlak zabavily jako německý majetek a v prvních měsících po válce odmítaly jeho obsah maďarské židovské obci vrátit s tím, že nelze zjistit, komu cennosti skutečně patřily. Mezitím však, jak se později zjistilo, některé věci rozkradli důstojníci i řadoví vojáci. Další předměty, jako třeba bytové doplňky, byly přidělovány k vybavení amerických okupačních velitelství v jižní části Německa a Rakouska. Část cenností byla později vydražena ve prospěch americké židovské obce.

(ČTK)

(MFDNES)Zpátky