Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Bush: Zmařili jsme velký útok Al Kajdy

Spojené státy a jejich spojenci zmařili velký teroristický útok podobný 11. září 2001. Americký prezident George W. Bush včera (09. 02. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) oznámil, že atentátníci Al Kajdy plánovali krátce po útocích na Washington a New York velký úder na Los Angeles. „Komplot byl odhalen počátkem roku 2002, když jeden náš jihovýchodní asijský spojenec zatkl klíčového člena teroristické sítě Al Kajda,“ řekl Bush. Podle něj teroristé chtěli unést letadlo a narazit s ním do nejvyšší losangeleské budovy - 310 metrů vysoké „Liberty Tower“ (Věž svobody). Bílý dům později jeho slova poopravil, útok měl směřovat proti Library Tower (Knihovní věž) - nyní oficiálně pojmenovaná US Bank Tower.

O tomto útoku tajné služby hovořily v říjnu loňského roku, Bush ale nyní na základě odtajněných materiálů plánovaný úder popsal podrobněji. Teroristé se chtěli pokusit pronést do letadla v botách bomby, které měli následně použít při zničení dveří pilotní kabiny. Piloty by zabili a převzali by řízení. Bush řekl, že organizátorem útoku měl být Chálid Šajch Muhammad, strůjce 11. září. Na rozdíl od těchto atentátů se ale sebevražedné mise na Los Angeles měli zúčastnit „mladí lidé z oblasti jihovýchodní Asie“. Neměli prý vzbudit takové podezření.

Atentátníci měli projít tréninkovými tábory v Afghánistánu, kde se rovněž měli setkat s šéfem Al Kajdy Usámou bin Ládinem. „Nesmíme odbývat fakt, že Amerika nezažila už čtyři a půl roku od 11. září 2001 útok. Jedenácté září nás ukolébalo do iluze, že hrozby naší zemi zmizely. Nezmizely,“ uvedl Bush.

Nejnovější odhalení zákulisí plánů na úder proti Los Angeles jen potvrzuje dřívější vyšetřování, z něhož vyplynulo, že Al Kajda útoky proti USA plánovala již od roku 1996. Teroristé původně chtěli unést deset letadel a zaútočit jimi. Po 11. září měla přijít druhá vlna útoků, které se měli rovněž zúčastnit teroristé z indonéské skupiny Jemaah Islamiyah. Některé z těchto informací se podařilo získat z výslechu Chálida, který byl dopaden v březnu roku 2003 při zátahu v Pákistánu. Do rukou pákistánské policie a potažmo USA se měl dostat díky udání nejmenovaného Egypťana.

(reuters, afp, ef)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky