Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Kinský v Česku zcela prohrál

Luděk Navara

František Oldřich Kinský má po včerejším (z 25. 01. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) verdiktu Ústavního soudu ČR jednu jistotu: uspět se svými nároky na vrácení někdejšího rozsáhlého majetku se mu u českých soudů nepodaří.

Ústavní soud včera projednal první z jeho osmašedesáti ústavních stížností proti odmítavému postupu českých soudů a rozhodl: „Stížnost se zamítá.“ Tentokrát sice šlo „jen“ o jeden zámek, tedy malý díl z majetku počítajícího se na desítky miliard korun, ale verdikt ukázal, jak bude soud rozhodovat do budoucna. Je téměř jisté, že stejně zamítavý výrok uslyší i u kterékoli další stížnosti včetně například té, v níž se ohrazuje proti nevydání paláce Kinských v samém srdci Prahy. „Předpokládám, že další stížnosti budou mít stejný osud, nedovedu si představit, že by soudci tohoto Ústavního soudu, v tomto složení přijali nálezy, které by bylo v rozporu se stanoviskem, které zde zaznělo,“ řekl advokát Kinského Jaroslav Čapek.

Zjednodušeně řečeno, Ústavní soud rozhodl, že majetku se bývalí vlastníci mají domáhat pomocí restitučních zákonů. Ty se však už Kinského netýkají, a tak zvolil jinou právní cestu: žalobu na určení vlastnictví. Zpočátku se zdálo, že mu tento postup může vyjít a skutečně zlomky někdejšího majetku dostal zpátky. Pak mu však soudy majetek vydávat přestaly. Nyní tedy neuspěl ani u Ústavního soudu. „Nelze obcházet smysl a účel restitučních zákonů,“ řekl soudce zpravodaj Pavel Rychetský, který je současně předsedou Ústavního soudu. Upozornil, že tímto způsobem by mohli požadovat vrácení svých majetků například bývalí vlastníci, kterým byl majetek konfiskován po bitvě na Bílé hoře. Navíc by byla narušena právní jistota těch, kteří majetek v mezidobí nabyli v dobré víře.

„Už mnoho možností nemáme. Na území České republiky žádnou,“ prohlásil rezignovaně Kinského advokát. Jeho klient František Oldřich Kinský, který žije v Argentině, k soudu ani nepřijel. Advokát už před jednáním netajil, že s vítězstvím příliš nepočítá. Požadoval, aby byl případ svěřen rozhodování soudců z jiné členské země Evropské unie, což však český řád neumožňuje, a tak byl s tímto návrhem odmítnut.

Nyní se chce Kinský pokusit přenést spor mimo hranice země. „Máme možnost obrátit se na Výbor pro lidská práva v Ženevě a na instituce Evropské unie. Samozřejmě se můžeme obrátit na soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ řekl Čapek. Jeho úspěch v zahraničí je však málo pravděpodobný.

U Ústavního soudu se včera jednalo o zámek ve Šlapanicích na Kladensku, který nyní vlastní Kongregace školských sester. Spor o šlapanický zámek Kinský u obecného soudu prohrál už před třemi lety a byl to jeho první prohraný spor z celkového počtu asi sto padesáti žalob. Kinští přišli o majetek po druhé světové válce kvůli údajné kolaboraci s nacisty.

(MFDNES)Zpátky