Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Palivo: PET lahev s olejem a pilinami

Jakub Pokorný

Češi jsou schopni do kamen přikládat i „plastové zápalné lahve“, jenom aby ušetřili. „Byl jsem v jedné betonárce ve středních Čechách a mezi řečí mi tam dělníci prozradili, že přikládají do kotle PET lahve (polyetylénové – poznámka red. CS-magazínu) naplněné pilinami a vyjetým olejem,“ postěžoval si včera (13. 01. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) viceprezident Společenství kominíků František Jiřík. „Přitom by do normálních kamen nemělo přijít ani nalakované prkno,“ dodal kominík Jiřík.

A přesně taková „paliva“ přispívají ke smogové krizi posledních dní. Od Nového roku se zároveň zdražují ekologické způsoby vytápění. Cena elektřiny letos v průměru stoupne o 8,9 procenta, cena plynu o 4,8 procenta, takže lidé ve snaze ušetřit ještě více používají kamna.

I hasiči stále více varují před tím, že lidé v touze ušetřit spalují odpad všeho druhu. „Když jsme vyšetřovali příčiny několika požárů domů, zjistili jsme, že majitelé přikládali do kamen odpad,“ potvrdil mluvčí hasičů Petr Kopáček. Vysvětlil, že takový materiál v kamnech příliš namáhá komíny, které se mohou zanést, anebo od většího žáru vzplane trám uvnitř zdi. Například poslední říjnový den byli hasiči přivoláni do zakouřeného bytu v domě v Plzni. Ukázalo se, že jeden nájemník v domě začal topit tuhými palivy. Ale komín v domě byl upravený jen na topení plynem.

(MFDNES)Zpátky