Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Psi dokáží odhalit rakovinu

Vědci z kliniky v Severní Karolíně v rámci studie trénovali psy, aby podle čichu poznali v dechu pacientů rakovinu. Pět psů - tři labradorští retrívři a dva portugalští vodní psi - uspěli s devětadevadesátiprocentní přesností. Zprávu vědců, o níž informoval list New York Times, převzal český zdravotnický server www.medicina.cz.

Již od osmdesátých let je známo, že nádory produkují nepatrné množství derivátů benzenu, které ve zdravé tkáni nelze nalézt. Bylo již také zjištěno, že psi mohou být vycvičeni k detekci rakoviny kůže nebo mohou reagovat odlišně při styku s močí zdravých lidí a pacientů s rakovinou močového měchýře.

V rámci studie vědci shromáždili vzorky dechu v plastových trubicích plněných vlnou z polypropylenu od 55 osob po biopsii plic s nálezem rakoviny plic a 31 pacientek s rakovinou prsu a 83 zdravých osob v kontrolní skupině. Trubice byly předvedeny psům vždy pětkrát a psi si měli sednout, byl-li nález pozitivní.

V případě pacientů s rakovinou plic si psi správně sedli téměř šestsetkrát a nesprávně zůstali stát desetkrát, což znamená skoro stoprocentní přesnost. V případě zdravých osob si psi nesprávně sedli čtyřikrát a správně zůstali stát víc než sedmsetkrát. U pacientek s rakovinou prsu byla úspěšnost odhadu 88 procent. Vědci uvedli, že je třeba dalších podrobnějších studií, aby bylo jasné, na co konkrétně psi v dechu reagují, a také bude třeba zkusit analýzu dechu chromatografem.

(wall)

(MFDNES)Zpátky