Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Google prodal duši

Petr Třešňák

Po jednání s Čínou vyhlásil nejpopulárnější internetový vyhledavač novou politiku: Všechny informace jsou si rovny, jen některé jsou si rovnější.

Říká se, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Americký vynález. A teď si představme, že by ho k nám západní firmy před listopadem 1989 dodávaly s drobnou inovací. Jakmile rozezná v kopírovaném dokumentu slova Charta, lidská práva nebo Havel, zasekne se. Přesně takový dárek dávají teď obyvatelům komunistické Číny byznysmeni, kteří se ještě nedávno jevili jako ti nejcharakternější sympaťáci, jaké Amerika na přelomu milénia zrodila.

Nebudeme zlí

Kalifornská společnost Google sice na rozdíl od konkurentů Yahoo nebo Microsoft chvíli vzdorovala, ale nakonec s čínskou vládou minulý týden podepsala podobnou faustovskou úmluvu. Zadá-li čínský uživatel do vyhledávacího okna Googlu nepovolený výraz (jako Tibet, demokracie, dalajlama nebo masakr na Tchien-an-men), americký vynález zapře široké spektrum webových stránek, které k tématu našel, a nabídne surfaři jedinou: oficiální propagandu čínského politbyra. „I když je omezování výsledků vyhledávání v rozporu s posláním Googlu, neposkytování žádných informací by bylo s naším posláním v rozporu ještě větším,“ vysvětloval novou politiku manažer Andrew McLaughlin. To je pozoruhodná logika.

Když dva mladíci z univerzity před osmi lety vyhledavač Google založili, vypadalo to, že slovo „poslání“ možná není jen obchodní trik. Ústřední krédo firmy Nebýt zlý uživatel na monitoru poznal – Google ze zásady odmítal příliš vlezlé nebo negativní inzeráty, třídil informace výhradně podle důležitosti, a ne podle toho, kdo si za lepší místo připlatí. O zaměstnanecké politice firmy, v jejímž Googleplexu se prohánějí psi, parkují jízdní kola a dvakrát týdně se koná zápas v pozemním hokeji, kolují legendy. Časem sice třicetiletí zakladatelé zjistili, že úplnou nezávislost si nemohou dovolit, ale ústupky dávaly smysl: německé a francouzské vládě Google slíbil, že kvůli místním zákonům zatají odkazy na neonacistické stránky, s americkou administrativou musel vyladit spory o autorská práva. Čínská dohoda je bezprecedentní fiasko: Google ustupuje z informační svobody ne proto, aby společnost chránil, ale aby ji pomáhal zotročit.

Poučení z kopírky

Ono už z té představy běhá mráz po zádech – usměvaví američtí manažeři vyjednávají s čínskými cenzory, která slova se smějí vyťukat na klávesnici. „Je lepší tam s našimi službami být než nebýt,“ vysvětluje za všechny západní e-firmy Brooke Richardson z Microsoftu. Jenže lepší pro koho? Pro sedmatřicetiletého Shi Taa, kterého firma Yahoo loni udala čínským úřadům za to, že poslal „závadný“ e-mail do svobodného světa? Řeči o tom, že lepší jsou nějaké informace než žádné, jsou čirým alibismem. Ty povolené stihnou místním 111 milionům uživatelů dodávat čínské, vládou kontrolované servery. Google nejde do Pekingu jako misionář, ale jako zlatokop s vidinou větších zisků.

Precedens, který tím vzniká, je nebezpečnější, než se zdá. Nejen proto, že Čína vyhrává boj o kontrolu internetu na celé čáře, cenzuruje úspěšněji než před pár lety a americké firmy jí přitom zobou z ruky. Prozření, že na síti už neexistují žádné ideály, bude inspirovat další. Co až si schůzku s Googlem smluví Vladimir Putin ? A co takhle nefalšovaný íránský Google, který by uváděl na pravou míru všechny ty výmysly o holocaustu? Světová síť stojí před rizikem, že se rozdrobí na lokální cenzurované ostrůvky.

Ale zpátky ke kopírce. V časech, kdy tady strašila ve snech místní bolševiky, tvořila věta „když v té funkci nebudu já, bude v ní někdo horší“ největší záruku vytrvalosti režimu. My tedy lépe než Spojené státy nebo západní Evropa víme, co se za touhle výmluvou skrývá. Proto by nás a naše volené zástupce měla znepokojovat velmi vlažná reakce západních médií i politiků (ozval se jediný americký kongresman) na ústupek Googlu. Tohle je z logiky věci naše agenda.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky