Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Teroristé si do Česka jezdí odpočinout

Zuzana Janečková

Jsou země, kam jezdí teroristé bojovat, a pak takové, kde hledají spíš „klid po práci“. Česká republika podle všeho patří mezi destinace, kam si lidé napojení na globální terorismus jezdí odpočinout. „Podle svých zdrojů vím, že k nám takoví lidé jezdí jako bojovníci za frontu. Načerpat síly, poradit se s kolegy,“ tvrdí Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů.

Proč by si teroristé k rekreaci vybírali zrovna Česko? Protože není pod takovým drobnohledem zpravodajských služeb jako „ohrožená“ Británie, Španělsko nebo Francie. „Když člověk, který je evidován v síti teroristů, vstoupí do Francie, je okamžitě pod dohledem. Proto jezdí k nám,“ říká Eichler.

Kontakty s radikály z Blízkého východu - to je jedno z dědictví komunismu. V 70. a 80. letech poskytovala československá vláda stipendia „revolucionářům z rozvojových zemí“. Ve výcvikových střediscích se učili mladí bojovníci například zacházet s trhavinami. Mnoho Arabů od té doby mluví česky a vyzná se v Praze.

O Česku se v souvislosti s globálním terorismem začalo mluvit už v září 2001. V amerických novinách se tenkrát objevila zpráva o tom, že sebevražedný atentátník Muhammad Atta strávil jeden den v Praze. Co tady hledal nebo s kým se tu sešel, zůstává dodnes nejasné. Loni v prosinci zatkla policie na ruzyňském letišti Švéda libanonského původu Oussammu Kassira, o kterém se mluvilo jako o „muži Usámy bin Ládina“. Pozornost tajných služeb vzbudila před čtyřmi lety také organizace Third World Relief Agency, která se tu chtěla zaregistrovat. Je podezřelá z financování terorismu.

Minulý týden byla Praha poprvé podle politiků v přímém ohrožení. Analytici však tvrdí, že by teroristé byli sami proti sobě, kdyby zaútočili na zemi, kde se jim daří - odpočívat i třeba prát špinavé peníze na podporu dalších bojů. „Právě proto, že tu mohou podobní lidé najít klid, by nedávalo smysl, kdyby se rozhodli zaútočit,“ myslí si arabista Jan Šnaidauf.

(MFDNES)Zpátky