Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Chtěli unést desítky židů

Jaroslav Kmenta

Arabští teroristé chtěli v Praze unést několik desítek lidí, držet je jako rukojmí a nakonec je všechny povraždit. Takový byl scénář akce, kterou v Praze chystali muslimští extremisté a kvůli které přijala vláda před dvěma týdny mimořádná bezpečnostní opatření. MF DNES to zjistila z důvěryhodných zdrojů blízkých zpravodajským službám. Podle informací, které tajné služby měly k dispozici, chtěli teroristé vzít jako rukojmí lidi, kteří vyznávají židovskou víru.

Extremisté plánovali, že propuštění rukojmích podmíní splněním určitých podmínek. Co přesně to mělo být, tajné služby nevědí. Podle jejich předpokladů by šlo patrně o obecné výzvy ke stažení amerických vojsk z Iráku. Nebo o to, aby Spojené státy přestaly podporovat Izrael. Protože takové požadavky nelze splnit, únos by patrně skončil tragicky. Teroristé podle tajných služeb zamýšleli, že budovu, v níž by rukojmí drželi, vyhodí do povětří. Výbušniny by měli s sebou.

Jak chtěli teroristé plán provést? Všechny dostupné informace míří k tomu, že během židovského svátku chtěli vniknout do synagogy v Jeruzalémské ulici v centru Prahy a vzít jako rukojmí přítomné věřící. „To, co uvádíte, beru jako něco, co by se v krajním případě stát mohlo, nikoli jako něco, co se stát mělo,“ řekl včera jeden z členů Topolánkovy vlády.

Od chvíle, kdy vláda mimořádná bezpečnostní opatření vyhlásila, nechtěl premiér ani ministr vnitra sdělit žádné podrobnosti k teroristické hrozbě. Stejně se k celé věci postavili také včera. „Nejsem oprávněn v této věci poskytovat informace,“ sdělil premiér Mirek Topolánek a dodal: „Ve shodě s rozhodnutím vlády trvám na tom, že opatření a míra informovanosti veřejnosti byly a jsou adekvátní informacím a hrozbě.“ Ani ostatní členové vlády informace o únosu nepopřeli, ale odmítli je jakkoli komentovat. „Nezlobte se, nemohu k tomu nic říct,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Když vláda před dvěma týdny rozhodla o zvláštních bezpečnostních opatřeních, oznámil ministr Langer, že „je to vůbec poprvé, co Česká republika čelí v tak konkrétní podobě tak konkrétnímu riziku teroristického činu“. A jeho předchůdce František Bublan z ČSSD souhlasil.

(MFDNES)Zpátky