Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Pašování pro komunisty

Luděk Navara

Byl to hodně zvláštní a přísně tajný úkol. Adolf Püchler pracující pro ministerstvo vnitra ovládané komunisty dostává v roce 1946 rozkaz nakoupit bižuterii za necelého půl milionu korun a propašovat ji do Anglie. Tam ji prodá na černém trhu a výtěžek pašerácké akce odevzdá nadřízenému Zdeňku Tomanovi. „Dr. Toman mně výslovně řekl, že jde o zájmy KSČ a zájmy úřední,“ psal později Püchler v dopise, který se zachoval v Národním archivu. Je to jeden z dokumentů, který získal historik František Hanzlík a zveřejnil jej ve své knize Případ Adolf Püchler. Podobných pašeráckých výletů absolvoval Püchler celou řadu.

Získané dokumenty ukazují, jak českoslovenští komunisté získávali peníze předtím, než se dostali k moci. Měli totiž pod kontrolou tajné služby a ministerstvo vnitra, a tak jeho pracovníci v diplomatických zásilkách pašovali perly, bižuterii či jiné zboží, které v cizině rozprodávali. „Dnes nelze přesně zjistit, jaký byl celkový objem finančních prostředků, které získala KSČ pomocí těchto tajných služeb,“ píše Hanzlík. V černém obchodu se však točily miliony. Sloužily například k podplácení a korumpování důležitých osob.

„Prokazatelně to věděli a tolerovali vysoce postavení lidé, jako byl například generální tajemník komunistické strany Rudolf Slánský či generál Ludvík Svoboda. Považovali to za normální,“ říká Hanzlík. Komunisté se neštítili při získávání peněz využít služeb lidí, jako byl například Marian Kargul, bývalý vedoucí pracovního tábora pro židy v Polsku, který byl na polském seznamu válečných zločinců. Stal se zástupcem československého průmyslu v zahraničí, než jej v Brazílii poznali bývalí židovští vězni. Vyšetřování jeho případu však komunisté bránili až do únorového převratu, neboť do stranické pokladny věnoval půl milionu korun. Po převratu byl v březnu 1948 vydán do Polska.

„Je to další kus historie dosud nepopsaný. Vrhá zajímavé světlo na to, jak byli komunisté připraveni k převzetí moci,“ říká mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb, jehož úřad knihu vydává. Kniha potvrzuje výsledky nejnovějších bádání - totiž, že pro úspěch komunistického převratu bylo klíčové ovládnutí ministerstva vnitra a tajných služeb. Ty nejen zajistily informace, ale i peníze. „Nebyl pro ně problém na černém trhu naráz ,utopit‘ 7 kg zlata,“ dodává Hanzlík.

(MFDNES)Zpátky