Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2007


Vláda většiny se ti, lide, navrátí

Ondřej Kundra

V ministerstvu vnitra se rodí pojistka proti volebním remízám. Jen trochu roztržitý čtenář pravidelných průzkumů politických preferencí může snadno propadnout pocitu, jestli náhodou nedrží v ruce rok staré noviny. I teď na jaře 2007 by totiž volby skončily magickým výsledkem 100:100, ohlásila agentura STEM. Síly levice a pravice jsou, zdá se, nadále naprosto vyrovnané. To oživuje otázku, nakolik politici a úředníci začali pracovat na novém volebním zákoně, který by pat napříště vyloučil. A odpověď je překvapivá: nová norma opravdu vzniká, byť pod heslem „času dost“.

ODS otáčí

I když se po loňských červnových volbách politici nedokázali shodnout téměř na ničem, v jednom mezi nimi zavládl soulad: pat mezi levicí a pravicí má jediného viníka, a sice špatný volební zákon. Proto nápady na jeho změnu jen pršely a také Topolánkova vláda si tenhle slib napsala do svého programového prohlášení. Pak se ale několik měsíců nedělo nic.

„Měli jsme dosud na starosti palčivější věci,“ vysvětluje ministryně za zelené Džamila Stehlíková. „Zaměstnávaly nás problémy kolem sestavování vlády a pak nás pohltila reforma.“ A podobně to vidí i ministr práce za ODS Petr Nečas. „Nebyla to top agenda. Doteď jsme řešili důležitější problémy,“ říká Nečas. A nadlouho se odmlčela i opozice. „Předložení změny je na současném kabinetu,“ říká místopředseda ČSSD Milan Urban. „My budeme reagovat na jejich návrhy.“

V posledních týdnech ale na ministerstvu vnitra přece jen začal návrh nového volebního zákona vznikat. Jak má konkrétně vypadat, nechce ministr Ivan Langer (ODS) s odkazem na teprve zahájenou práci prozradit. Podle dostupných informací jsou ale v zadání jasné mantinely: za prvé odstranit diskriminaci malých stran, na níž vloni tolik prodělali zelení, a za druhé určit bonus pro vítěze voleb, aby mohl většinově vládnout.

ODS tak patrně upouští od svého dřívějšího záměru naopak posílit postavení velkých stran na úkor malých. Nejde ani tak o ideové přesvědčení, jako spíš pragmatickou nutnost: z dlouhodobého rozložení sil totiž vyplývá, že občanští demokraté nikdy nezískají víc hlasů než ČSSD spolu s komunisty dohromady, a potřebují tudíž podporu malých středových stran. A právě ty jsou dnešním volebním zákonem nejvíce ohroženy.

Nebráníme se

Jasnější už začínají být také termíny. Langrovi podřízení z odboru všeobecné správy mají ministrovi do měsíce navrhnout několik konkrétních variant, jak vládou načrtnutý cíl splnit. Z nich si pak Langer vybere jeden nebo dva návrhy a nechá je podrobněji rozpracovat, aby je poté posunul k projednání šéfům koaličních stran a k připomínkám opozici. Když nedojde k nějakému zásadnímu střetu, měl by návrh následně putovat k projednání do vlády. Langer ale zatím nemusí s přípravou nijak spěchat, ministři si totiž odsouhlasili, že změnu volebního zákona budou projednávat až v první polovině příštího roku.

„Je to pro nás až na třetím místě. Nejdřív chceme vyřešit takové věci jako připravit další fázi ekonomické, zdravotní nebo sociální reformy a tak podobně. Až tohle bude hotové, budeme řešit další témata, například volební zákon,“ odpovídá ministryně Stehlíková na otázku, proč kabinet na volební změnu nespěchá. „Teď se tím nezabývám, mám jako ministr jiné priority,“ říká Langer.

Podobné výroky navozují v laikovi dojem, že na nic jiného než reformu není v ministerských kancelářích a na vládních schůzích čas. Tak to samozřejmě není, kabinet řeší desítky věcí najednou a volební zákon by se do nich při dostatku vůle také vešel. Napsat zákon není obtížné, komplikovanější je ale shodnout se na technických detailech, které pak budou v praxi rozhodovat volby. Jde především o nastavení velikosti volebních obvodů, přepočítávací koeficient, který voličské hlasy proměňuje na mandáty, nebo velikost „bonusu“ pro vítěze. A přesně o tohle jde: koaliční strany se ještě na těchto důležitých detailech nedohodly, lze přitom čekat dlouhá, tvrdá jednání, do nichž se teď šéfům stran nechce. Proto celou agendu odsunuli až na příští rok s tím, že takto získaný čas využijí k hledání kompromisu. „V dalších měsících o tom budeme debatovat v rámci koalice a v rámci vedení stran budeme dolaďovat konečné parametry,“ říká šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Od voleb se vedení koaličních stran k tématu volebního zákona ještě nesešlo a termín první schůzky také ještě není naplánovaný. Přesto šance na změnu zákona není malá. K jeho schválení je v Poslanecké sněmovně potřeba sto jedna hlasů, což by koaliční strany měly dát s pomocí přeběhlíků dohromady. Navíc vstřícně se zatím tváří i opoziční ČSSD. „Princip změn na odstranění diskriminace a hledání mechanismu pro zajištění většiny pro vítěze lze akceptovat,“ říká socialistický místopředseda Urban. „Podobným úvahám se nebráníme.“

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky