Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2007


Nový cíl zlodějů - lavice ze zastávek

Alice Kottová

Ještě donedávna mizely z ulic hlavního města hlavně litinové poklopy a měděné dráty. Teď k nim přibyl nový kovový artikl - ze zastávek MHD začaly hromadně mizet nerezové lavičky. Stejně jako jiné kovové předměty, i ony končí pravděpodobně ve sběrných surovinách. „Od května nám z celé Prahy zmizelo z čekáren již téměř sto laviček,“ povzdechl si Libor Šich, technický ředitel společnosti JC Decaux, která čekárny spravuje.

Ačkoli jsou tyto díly přimontovány pomocí šroubů se speciálními hlavicemi, kradou je nyní zloději ve velkém. „Neznámí pachatelé na zastávkách MHD pracují velmi brutální silou,“ popsal Šich. Společnost JC Decaux se proto snaží lavičky, které jsou ještě na svých místech, lépe zabezpečit. „Zatím se nám podařilo krádeže zastavit a zajišťujeme dalších čtyři sta patnáct čekáren,“ uvedl Šich.

Ale například v Podbabě zmizely ze zastávek lavičky úplně všechny. „Už jsem to hlásila před čtrnácti dny, že je ukradli, a zatím s tím nikdo nic neudělal. Vadí mi to, protože se v horku nemám kam posadit,“ postěžovala si Božena Králíková z Břevnova, která musela postávat i na zastávce Dejvická.

Podle Libora Šicha však společnost JCDecaux začala okamžitě do zastávek instalovat sedačky nové. „Myslíme i na lepší způsob, jak je připevnit. Jenže naše zásoby laviček jsme rychle vyčerpali, takže jsme si nechali dovézt několik náhradních laviček od našich kolegů v Německu a na Slovensku. Objednali jsme i další várku u výrobce,“ řekl Šich.

Firmě kvůli nájezdům zlodějů vznikly statisícové škody. Lavička totiž vyjde zhruba na čtyři a půl tisíce korun. „K tomu musíme ještě přičíst celou instalaci, takže výměna sedačky pak přijde až na deset tisíc korun,“ vyčíslil ztráty technický ředitel JCDecaux. Ve sběrných surovinách, kde lavičky patrně končí, přitom vykupují kilogram nerezu za padesát korun. Firma ve spolupráci s pražskou policií také lavičky ve sběrných surovinách objevila - zatím však jenom dvě. „Alespoň jsme všechny sběrny upozornili, že nemají lavičky vykupovat,“ řekl Šich.

Na zloděje laviček se nyní chystá i městská policie. „Takovým krádežím se předcházet dá. Můžeme vyhlásit speciální akci a využít i kamerový systém,“ varoval zloděje náměstek strážníků Ludvík Klema. Městští policisté se například zaměří i na lidi, kteří na první pohled působí jako zaměstnanci společnosti JCDecaux. Libor Šich věří, že se jim nad zloději nakonec podaří vyhrát. „Smutné je, že v dlouhé historii firmy začali nerezové sedáky krást právě a jedině Češi,“ komentoval krádeže Šich.

(MFDNES)Zpátky