Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2007


Češi trpí cizineckou schizofrenií

Jiří Pehe

Rychle rostoucí české hospodářství se už neobejde bez cizinců. Podle Hospodářských novin cizinci tvoří až dvě pětiny pracovní síly ve zpracovatelském průmyslu. Ve firmě Škoda Auto, která táhne český export, tvoří až šestinu zaměstnanců. Ze 400 tisíc lidí, kteří pracují v českém stavebnictví, je 50 tisíc cizinců. Chod zdravotnictví závisí na zhruba 1600 doktorech a 2500 sester z ciziny, většinou ze Slovenska.

Zaměstnavatelé varují, že by pro české hospodářství bylo katastrofou, kdyby nastal odliv cizinců - proto, že ekonomicky se začíná dařit i okolním zemím. Nebo proto, že se jinde cítí být více vítáni. Laika tudíž vcelku logicky napadne, že pokud naše rychle rostoucí životní úroveň tolik závisí na práci cizinců, vytvořme lepší podmínky pro jejich pobyt. Třeba tak, že zjednodušíme jak jejich příchod do České republiky, tak zákonné podmínky jejich pobytu u nás.

Jenže to bychom nesměli být zemi Franze Kafky. Zatímco zaměstnavatelé si lámou hlavu nad tím, kde vzít pracovní síly, Ministerstvo vnitra připravilo novelu cizineckého zákona, který má podmínky pro pobyt cizinců u nás výrazně zpřísnit!

Novela jde podle některých expertů nad rámec evropských směrnic při zavádění nových typů dokumentů, které budou obsahovat i biometrická data. Pro cizince má být také složitější získat u nás například trvalý pobyt. Cizinci, kteří se ožení s Českou, a cizinky, které se provdají za Čecha, by v budoucnosti neměli mít automatické právo na trvalý pobyt, nemohli by kupovat nemovitosti, nemohli by si založit stavební spoření a směli by pracovat jen s pracovním povolením.

Někteří zákonodárci už upozornili na to, že je zákon diskriminační. Česká republika by se též mohla kvůli omezení práv nečeských manželů českých občanů dostat do rozporu s mezinárodními dohodami o scelování rodin. Je téměř jisté, že pokud by byla novela cizineckého zákona schválena v podobě, v níž je navrhována, poputuje k Ústavnímu soudu.

Vezmeme-li v úvahu výše zmíněnou rostoucí poptávku po práci cizinců u nás, nemůžeme si nepoložit otázku, zda spolu vůbec komunikují jednotlivá ministerstva, a zda byrokrati, kteří píší imigrační zákony ve stylu „Čechy Čechům“, sledují širší společenské trendy. Už teď má Česká republika pověst země, kde si přistěhovalci užijí na úřadech slušnou dávku ponižování. Je evidentní, že horliví byrokraté, kteří se snaží z české kotliny udělat pro cizince nedobytnou tvrz, si vůbec neuvědomují, že stát může své úředníky v současnosti vcelku dobře platit i proto, že ekonomika roste - i zásluhou cizinců.

(www.pehe.cz)Zpátky