Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


A přece se točí – jenže naopak

Bohumil Doležal

Odborníci (konkrétně ředitel Výzkumného geodetického, topografického a kartografického ústavu František Bureš) upozornili generálního ředitele České televize (ČT) Janečka na to, že v nové znělce televizních zpráv se zeměkoule otáčí naopak než ve skutečnosti, tj. od východu k západu. Člověk si řekne: malichernost. Někdo se dělá chytrým. Aby se z toho… Jenže k tomu, aby člověk poznal, že se v ČT zeměkoule otáčí naopak, nemusí být zrovna ředitelem vědeckého ústavu. Mohlo by se zdát, že odpovědní pracovníci ČT jsou příliš úzcí mediální specialisté.

Aby ČT toto podezření rozptýlila, poskytlo její tiskové oddělení médiím informaci, podle níž se zeměkoule otáčí naopak schválně, je to umělecký záměr. ČT tu pracuje s virtuální realitou a nechce zobrazovat skutečný vesmír.

Je pravda, že ČT občas pracuje s virtuální realitou. To se stane každému. Netušil jsem, že je v tom záměr nezobrazovat skutečný vesmír (konec konců součástí vesmíru je i naše galaxie, sluneční soustava, zeměkoule a to, co se na ní děje). Formulace by možná měly být opatrnější, jinak ČT vzbudí zájem úřadu nejvyššího mediálního inkvizitora ČR (RRTV) a hrozí jí mastná pokuta. Nedošlo snad k narušení mravní výchovy mládeže, což je stejně strašný prohřešek jako bylo ve středověku čarodějnictví?

Předpokládejme však, že se jedná jen o nešťastnou formulaci. Pokusme se uhádnout, jaký jiný záměr může obráceně rotující zeměkoule představovat. Důrazné upozornění, že po inovaci bude v televizi všechno jiné než předtím (tj. naopak)? Nebo má obrácené otáčení naší planety, které by znamenalo, že slunce vychází na západě a zapadá na východě, symbolizovat naši novou politickou a ideovou orientaci po listopadu 1989?

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky