Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Slavný Semafor byl prolezlý donašeči

Josef Dvořák nebyl jediný, kdo informoval komunistickou státní policii o dění v legendárním divadle Semafor. Dokumenty, které MF DNES prozkoumala v archivech, svědčí o tom, že Státní bezpečnost měla v divadle považovaném mnohými za „oázu svobody“ celou síť spolupracovníků. Navzájem tam na sebe donášeli nejbližší kolegové.

Jedním z lidí, které Státní bezpečnost na rozdíl od Dvořáka přímo úkolovala, byl herec a režisér hry Kytice Jiří Císler. Informoval StB například o tom, jak chce Suchý vyjednat u komunistických pohlavárů, aby mohl dál hrát. Informace dodával Státní bezpečnosti i Suchého kamarád, režisér Pavel Fiala. Byly to třeba drby o mimomanželském životě kolegů. „Během normalizace se národ sehnul a někteří lidé byli schopni dělat cokoli,“ říká historik Petr Blažek.

Státní bezpečnost slavila ve svobodomyslném Semaforu takové úspěchy i proto, že tu proti sobě stály tři konkurenční skupiny, které soupeřily o vliv v divadle. Nejstarší vedl zakladatel divadla Jiří Suchý, druhou Miloslav Šimek a třetí Josef Dvořák. Celá sedmdesátá léta považoval režim Suchého za nepřátelskou osobu. Ani jeho hry nepřipadaly důstojníkům StB příliš vtipné. „Nyní je na programu další hra Suchého a Havlíka Čarodějky - naprostá slátanina bez hlavy a paty,“ popsali hru příslušníci. Vadilo jim, že Suchý sklízí úspěch s protirežimními narážkami.

I Suchý to však musel s režimem „hrát“, aby ho z jeho divadla nevyhodili. Vzpomíná, jak ho po představení Kytice chválil komunistický funkcionář Lubomír Štrougal. Nebránil se - a Štrougal se ho později zastal. StB si Suchého od roku 1987 vedla stejně jako Dvořáka jako „důvěrníka“. To samo o sobě nic neznamená - tak mohli být evidováni lidé, kteří o tom nevěděli, stejně jako ti, kdo aktivně donášeli. Míru spolupráce tak lze vyčíst pouze z příslušných spisů.

Suchý přiznává, že se s příslušníkem občas scházel v hotelu Internacionál. Dodává, že se snažil nikoho nepoškodit. Spis, který by to doložil, byl skartován v prosinci 1989. U Dvořáka se spis zachoval. Podle něho donášel na kolegy - i když on to popírá.

(zuj, šťa)

(MFDNES)Zpátky