Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Střežte se trojské pandy

Schopnost Číny napáchat spoušť v kyberprostoru vzbuzuje obavy. Pentagon se pravděpodobně umí proti kyberútokům zabezpečit lépe než kdo jiný. Ovšem ve světě, který je internetem čím dál propojenější, je civilní sféra čím dál zranitelnější.

Západní vládní a armádní počítače jsou každou milisekundu terčem útoku. Například americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že jeho sítě jsou oťukávány zhruba dvoumilionkrát denně. Pachateli mohou být počítačoví nadšenci, vandalové či znudění adolescenti. Poslední dobou se ovšem odpovědnost za nejtroufalejší, ba nejdrzejší útoky přisuzuje čínské vládě.

Ochromit počítače

Letos v květnu byly v počítačích úřadu německé kancléřky Angely Merkelové a na dalších ministerstvech objeveny čínské špionážní programy. Podle jedné zprávy se tento takzvaný trojský kůň (připojený ke zdánlivě neškodnému elektronickému souboru) zrovna pokoušel odeslat 160 gigabytů informací, než ho zneškodnili. Němečtí oficiální představitelé mají podezření, že za tím stála Čínská lidově osvobozenecká armáda (ČLOA).

Minulý týden (od 03. 09. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) se ukázalo, že podobný trojský kůň pronikl v červnu do počítačů sekretariátu amerického ministra obrany Roberta Gatese. Pentagon uvádí, že se špionážní program dostal pouze do e-mailového systému neobsahujícího žádné tajné informace. Totožnost pachatelů nebyla zjištěna, vedení Pentagonu je však přesvědčeno, že strůjcem tohoto útoku byla ČLOA.

V reakci na německou kritiku čínské úřady minulý měsíc kupodivu slíbily, že se s hackerskou hydrou pustí do boje. Tento týden ovšem čínské ministerstvo zahraničí popřelo, že by s kyberútokem na Pentagon mělo cokoli společného. A pokud někdo tvrdí opak, pak podle čínského komuniké trpí „mentalitou studené války“.

Američtí vojenští stratégové se obávají, že Čína využívá kyberprostoru nejen ke špionáži, ale i k přípravám budoucí „horké“ války, řekněme o Tchaj-wan. Podle nedávné zprávy Pentagonu je součástí čínských vojenských cvičení „první útok“ na nepřátelské počítače, který má nejspíš ochromit sítě, na nichž je americké velení vysoce závislé, anebo rozložit civilní sféru, což by bylo horší.

Dosažení „elektromagnetické převahy“ na počátku konfliktu pokládá podle zprávy ČLOA za důležitý nástroj, s nímž by mohly slabší čínské síly porazit silnější americkou armádu. To však není jediný asymetrický prostředek, který má Čína v záloze: snažila by se například ochromit americké vojenské a komunikační satelity, jak předvedla letos v lednu, když raketou cvičně sestřelila starou čínskou meteorologickou družici.

Generál James Cartwright, jenž byl nedávno z funkce šéfa Strategického velitelství Spojených států povýšen na zástupce předsedy sboru náčelníků štábů, v červnu prohlásil, že Čína provádí rozsáhlý průzkum amerických sítí. To Číně umožnilo ukrást moderní know-how a přeskočit tak generace vývoje vojenské a civilní technologie. Kyberšpion může teoreticky ukrást mnohem víc informací než klasický tajný agent. Jiní mají za to, že Čína chce Americe vyslat signál, že budoucí válka by ji přišla draho a neomezila by se na Tchajwanský průliv.

Psychologický účinek

Pentagon se pravděpodobně umí proti kyberútokům zabezpečit lépe než kdo jiný. Ovšem ve světě, který je internetem čím dál propojenější, je civilní sféra čím dál zranitelnější. Má se za to, že ruští hackeři letos napadli internetové stránky estonských ministerstev, bank a dalších organizací, neboť tento malý, ale vysoce elektronizovaný baltský stát urazil Kreml přemístěním sovětského památníku Neznámému vojínovi z centra hlavního města Tallinu na vojenský hřbitov. Útok byl primitivní, ale účinný.

Z minulých amerických cvičení, která zkoumala počítačové zabezpečení životně důležitých služeb (například elektrických sítí), vyplývá, že bez detailních interních informací by měl externí kyberútok spíš rozkladné než katastrofální následky. Toto hodnocení je už možná zralé na revizi. Podle generála Cartwrighta by se psychologický účinek kyberútoku na Ameriku mohl vyrovnat dopadu použití zbraní hromadného ničení.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky