Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Střílejte i děti

Těsně před 46. výročím zrodu berlínské zdi se objevil důkaz, že „rozkaz střílet“ na lidi prchající přes hranice existoval, přestože politické špičky NDR tvrdily celá léta opak. Nalezený dokument přímo vedoucí komunistické funkcionáře neobviňuje, ale těžko může být pochyb o tom, kdo za služebním pokynem z 1. října 1973 stojí. Jeho znění je drastické: „Neváhejte s použitím zbraně, a to ani tehdy, když se překonání hranic dopustí ženy a děti, což je u zrádců častý případ.“

„Rozkaz je jako vydání licence k zabíjení,“ řekl pro deník Welt am Sonntag ředitel Památníku obětí Stasi Hubertus Knabe.

Služební pokyn byl určen pro speciální jednotku tajné služby v polabském obvodu Magdeburg, jejíž příslušníci skrytě působili mezi řadovými členy pohraniční stráže. Konkrétně měl bránit útěku jiných východoněmeckých vojáků přes hranice do západního Německa. Speciální jednotka existující v letech 1968-85 podléhala obávanému Ministerstvu státní bezpečnosti NDR, známému zkráceně jako Stasi. Jejím velitelem byl generálporučík Karl Kleinjung.

„Žádný rozkaz ke střelbě neexistoval,“ opakovaně tvrdili čelní představitelé NDR, z nichž někteří po sjednocení Německa stanuli před soudy. Dosud byly známy pouze pokyny pohraničních vojsk, které hovořily o použití zbraně jako o „posledním prostředku“.

Zdroj rozkazu ovšem z materiálu není možné rozpoznat. „Je důležitý proto, že tehdejší politikové rozkaz ke střelbě vždy popírali. Zkoumání minulosti zdaleka neskončilo,“ říká ředitelka úřadu pro dokumentaci působení Stasi Marianne Birthlerová. Dokument byl objeven ve složce jednoho poddůstojníka, který byl u pohraniční stráže nasazen v letech 1971–74. Jeho úkolem bylo bránit zběhnutí vojáků do západního Německa. Podle materiálu se jen v těchto letech podařil útěk 144 vojákům – za celou dobu existence zdi jich údajně prchlo kolem 2800.

(ČTK, luh)

(MFDNES)Zpátky