Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Magnet v jazyku zabrání chrápání

Pavel Pechoušek

Lékaři v Domažlicích jako první na světě voperovali pacientovi do jazyka magnet, aby ho zbavili potíží s chrápáním a krátkými zástavami dechu během spánku. Novou metodu vyvinuli Američané, pro první operaci si však vybrali českého specialistu, lékaře Václava Pavelce. Našli si ho podle odborných článků, které publikoval v lékařském tisku.

Jak magnet brání chrápání? „Všechny geniální věci mají jednoduchý princip,“ vysvětluje Václav Pavelec. Pacient má jeden magnet voperovaný v jazyku, druhý si na noc připne pod bradu. Magnety se přitahují a drží jazyk ve správné poloze, aby nezapadl. Tím brání chrápání i zástavám dechu. Operace jsou zatím jen součástí studie, která bude v Česku zahrnovat 15 pacientů. Pokud budou výsledky přesvědčivé, mohla by být nová metoda schválena jako oficiální léčebný postup. Zatím operace platí americká firma Apneon, která metodu vyvinula. „Další operace se připravují v Německu a Nizozemsku,“ řekl ředitel firmy Nat Bowditch.

Jedním z lidí, kterým byl implantován do jazyka magnetický článek, byl i Václav Žítek ze Kdyně na Domažlicku. Na operačním stole byl před čtrnácti dny, takže změny k lepšímu na svém spánku ještě nesleduje. „Doufám, že se potom v klidu vyspím já i moje manželka,“ říká Žítek. Za týden mu lékaři dají zevní magnet, který si bude před spaním připínat neoprenovým páskem pod bradu. „Zevní magnet přitáhne druhý magnet v jazyku dopředu a zabrání tomu, aby zapadl zpět, uzavíral dýchací cesty a člověka dusil,“ vysvětluje mladý lékař.

Václav Žítek má problémy se spánkem odjakživa. Zhruba před dvaceti lety byl na operaci nosní přepážky. „Nejdřív jsem se cítil dobře, ale po pár letech se potíže vrátily,“ vzpomíná Žítek, který pracuje jako mistr na pile. „Tento pacient patří mezi čtyři procenta lidí, kteří u nás trpí syndromem zvaným spánková apnoe,“ vysvětluje lékař Václav Pavelec. Těmto lidem se během hlubokého spánku uvolní svalové napětí jazyka, ten zapadne a uzavře dýchací cesty. Člověk se pak budí, aby se mohl nadechnout. „Pacient si taková probuzení nepamatuje, ale tělu je odepřen potřebný hluboký spánek. Ráno člověk vstává unavený a během dne usíná,“ vysvětluje Pavelec. Pokud se „magnetická metoda“ osvědčí, začne se podle něj masivně využívat k léčbě spánkové apnoe. Lékaři z plzeňské fakultní nemocnice jsou zatím k nové metodě zdrženliví. „Je teprve na začátku, těžko dělat velké závěry,“ uvedl přednosta krční kliniky v Plzni Jaroslav Slípka.

(MFDNES)Zpátky