Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2007


Pokrytecky antisemitičtí čeští novináři

Ross Hedvicek

Antisemitismus mezi českými novináři je asi tak běžný jako jejich rodinné spojení s komunismem. Zaměstnávám několik pollsterů v České republice (platím v dolarech) a ti mně hlásí následující - opět se tam objevuje ono magické procento 95: 95% dnešních českých novinářů má nějaké spojení s komunismem. V případě mladých novinářů pochází z rodin, kde alespoň jeden z rodičů byl členem KSČ (taková ta různá mladofrontovní ucha), v případě starších novinářů (jako třeba Dienstbier a jiní) sami řadami KSČ prošli. Je to stejné jako u Policie České republiky generačně rozděleno, ale obě strany smrdí. Mladí policajti jsou ve svém volném času u neonacistů, nebo jsou jejími sympatizanty, staří policajti, jejich velitelé ve vysokých funkcích jsou všechno bývalí komunisti. V Česku se nelze dostat z toho bludného kruhu ven. Pěti procentům slušných a nezkorumpovaných novinářů a pěti procentům slušných a nezkorumpovaných policistů děkuji za to, že jsou. S antisemitismem je to úplně stejné. Jak je hojně rozšířen, tak je česky pokrytecky skrýván.

Když například íránský magor Mahmoud Ahmadinejad („V Íránu nemáme žádné homosexuály!") byl na půdě OSN zastaven Karnitou Goldwasserovou, manželkou izraelského vojáka Ehuda Goldwassera, uneseného Hezbollahem (v žoldu Íránu) v červnu 2006, událost na Západě velmi reportovaná, čeští novináři to ignorovali. Čeští novináři vždy ignorují události, jejichž reportování by vyznělo ve prospěch židů. Je to taková pokrytecká česká taktika.

Stejně to je s nadcházejícím plánovaným pochodem neonacistů pražským židovkým městem v den výročí Kristallnachtu. TICHO, TICHO, TICHO, ANI MUK! A když o tom napíši já, tak čeští chytrolíni cítí povinnost mi to „vysvětlovat". A zpochybňovat! A mlžit! To není nic k vysvětlování, vy telátka modrooká! To není nic o svobodě projevu. Nacisté (stejně jako komunisté) nemají právo na svobodu projevu! THEY FORFEITED IT! (přeložte si to, já české slovo neznám). Česká republika je jediná evropská země, kde je „svoboda projevu" chápána tímto bolševicko-anarchistickým způsobem. Svoboda projevu NIKDY není absolutní (tak, jak si myslíte vy a povolujete pochody neonacistů a manifestace komunistů), svoboda projevu končí tam, kde začíná konflikt s právy ostatních a hlásání ideologii, jejichž provozování způsobilo nezměrné utrpení a smrt miliónů (jako je nacismus a komunismus), nespadá pod svobodu projevu. Ale to je těžké vysvětlit Čechům, kde mají legální nacisty a legální komunisty. A pak se diví, že mají k demokracii a právnímu státu tak daleko jak do Moskvy.

Chcete „důkazy"? Jeden novinář - zástupce šéfredaktora pražských novin mi napsal následující (věřím, že je to v podstatě slušný člověk, tedy aspoň na české poměry - ale jeho e-mail je více méně podvědomě hledání výmluv pro antisemitismus). Čtete:

„Již několikrát jsem byl v pokušení reagovat, ale odolal jsem. Textu „Český antisemitismus a Kristallnacht však neodolám. Nejde ani o to, že míra generalizace přesahuje obvyklou mez slušnosti (píšete-li, že Češi jsou zápecníci a provinciální hlupáci, nad tím se mávne rukou, jakmile jde o nácky či antisemity, to už je dosti silný nápoj). Důležitější je, že opravdu nejste dobře informován, takže jsem možná druhý, který Vás podezírá. S případem pochodu Mladých národních demokratů po pražském židovském městě (oficiálně na protest proti válce v Iráku) se to má tak: Jakmile minulý týden pražský primátor Bém zjistil pochybení svých úředníků, podle našich informací zasáhl a s největší pravděpodobností žádný legální pochod nebude. Se zakazováním akci je trochu problém i proto, že existuje precedentní soudní rozsudek, který podobný zákaz už jednou zrušil. Příslušní úředníci - jejichž motivy a kvality mohou být jistě pochybné - evidentně uvažovali v intencích pořádku, bezpečnosti a tohoto rozsudku, nikoli v intencích ústavního práva na pokojně shromažďování; vždyť plánované místo a čas jsou jasné konfrontační, a tudíž se o pokojně shromažďování bezpochyby nejedná. Stačí zdvihnout telefon a informovat se z patřičných zdrojů - jak o právním pozadí, tak o vývoji případů. To je ale právě problém blogosféry a příčina její nízké důvěryhodnosti."

Tady se už začínáme lišit. Já si naopak myslím, že blogosféra (i ta česká) je důvěryhodnější než tzv. „čeští novináři". Výše uvedený pan zástupce šéfredaktora by zřejmě považoval za důvěryhodné Ahmadinejadovo tvrzení, že v Íránu nejsou žádní homosexuálové. Psaly to oficiální noviny, žádná blogosféra. V Česku taky přece žádný antisemitismus neexistuje.

Lidi, nepošpiněni tím sprostým slovem „novinář", mi naopak napsali:

„Vážený pane Hedvíčku, moc děkuji za potřebný a užitečný článek o českém antisemitismu a chystané oslavě Křišťálové noci českými nácky. Obzvlášť bizarní na tom, je, že o akci i kuriózně zdůvodněném úředním schválení se tu už nějaký čas ví, přesto to média nijak zvlášť nezajímá - i když jinak z každé blbiny dokáží udělat „událost". "

Jeden z bývalých českých disidentů a signatářů Charty77 (mi příznivci jsou z často nečekaných kruhu) mi napsal:

„Vážený pane Hedvíček,

děkuji za články, zajímavé, s antisemitismem nic nového, spíše bych řekl, že nabývá na síle, povolení náckům a přístup pražského magistrátu je do nebe volající a zároveň stvrzující apatii společnosti. Ani bych se nedivil, kdyby jednoho krásného dne přišlo nařízení, že ti a ti občané musí být označení a smějí pouze tam a tam a lidé by to trpně vzali na vědomí. Pro romskou část populace takové nepsané zákazy vstupu do některých pohostinských zařízení více či méně už platí, aniž by to vyvolávalo takové pobouření jako poslední událost okolo povoleného pochodu nácků historickou části bývalé židovské obce."

Tiché schvalování antisemitismu mezi českými novináři je strašná věc - je to krok zpátky v českém šourání se k civilizaci. Jsou zprávy o tlustém Paroubkovi na plovárně, stejně potrhlém Topolánkovi a úplně zmagořeném Klausovi důležitější? A nebo je to jen takový pokrytecký trik s odvedením pozornosti jinam - jako s odsunováním politický nepohodlných blogerů z výběru v idnes.cz? Odsuneme je dozadu, nikdo je nebude číst, stejně jako „budeme psát o kondičce Helenky", nebo „desítky let bláznivá Iveta konečně na psychině" a nikoho nebude zajímat pochod hajlujících idiotů ve výročí Kristallnachtu, který uráží celý civilizovaný svět a dělá velmi negativní reklamu České republice - obzvlášť když tichá většina českého národa s tím souhlasí?

A tak se ptám: Proč nejsou titulní stránky českých novin zaplněný články informujícími o tom, jak kancelář „horolezce" Béma povoluje pochody neonacistů židovským městem ve výročí Kristallnachtu (planoucí pochodně jsou povoleny taky, vy čeští dobytkové?Zpátky