Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2007


Proč nemůže Vladimír Hucín být prezidentem

Peter Jungwirth

Proč nemůže Vladimír Hučín být prezidentem? Protože jeho morální a charakterový profil neodpovídá výši a úrovni průměrného obyvatelé České republiky. Je několikanásobně vyšší. Profil kandidáta musí pozitivně reflektovat profil průměrného voliče, v Česku je prezident volen parlamentem, musí tedy reflektovat profil průměrného poslance. Je to stejné jako s Mašíny. Za současné situace, kdyby Mašínové dostali nějaké vyznamenání, bylo by to jako kdyby komandant Auschwitzu vyznamenával židy na apellplatzu. Takhle mi to vysvětlil jeden známý bloger a spisovatel, jehož jméno se nedoporučuje ani vyslovovat bez předchozího ohlédnutí. Chvíli mi to vrtalo v hlavě, ale pak jsem přišel s následujícím.

Teď je často vidět v novinách a televizi OJ Simpson. Když ho černošská porota před 12 lety osvobodila z vraždy dvou lidí, nebylo to proto, že by snad OJ byl nevinen - bylo to proto, že OJ Simpson je černoch. Když byl černošský terorista a rasista Nelson Mandela „zvolen" prezidentem Jihoafrické republiky, nebylo to proto, že by snad byl nejchytřejší a nejkvalifikovanější - bylo to proto, že byl černoch a většina voličů byli černoši. V Rusku nebyl Putin zvolen proto, že by snad Žirinovskij, nebo spousta dalších nebyli chytřejší, byl zvolen proto, že se většina voličstva byla schopna identifikovat s někým, kdo je malý podvraťák s úžasnými ambicemi, žádnými skrupulemi a kágébáckou minulosti. Nas mnógo! Vůbec není paradoxní, že ze stejného důvodů byl dvakrát a regulérně zvolen i prezident Bush - i když určitě není „sharpest knife in the drawer" a téměř určitě neví, kde je Ulanbátar nebo Kuala Lumpur. Ovšem je to člověk, který to myslí s Amerikou dobře a jeho postoje reflektují názor většiny Američanů - ne jen nějakých moronů z univerzit. A americký volič se s ním může ztotožnit, protože americký volič je stejně well-meaning jako prezident Bush.

A to je právě kamenem úrazu v České republice. Když přišlo na volbu prezidenta, okamžitě začali vystrkovat svoje pitomé ksichty všelijací agenti KGB v Indonésii, bývalí komunisté a podobná zvěř. Jsem pořád ještě překvapen, že bývalý bachař z Minkovic Vondruška, který tam mlátil vězně, není seriózně zvažován na funkci prezidenta České republiky, až to toho nomenklaturního paskřivce, co je tam teď, přestane bavit. S bachařem Vondruškou by se český průměrný občan mohl ztotožnit. Vždyť si přece jen dělal svoji práci a dodržoval platné zákony, ne?

Český volič v zastoupení českým poslancem se nemůže ztotožnit s někým, kdo má morálku, charakter a čistou minulost. Právě proto nemůže být Vladimír Hučín prezidentem.Zpátky