Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2007


Česko staví dálnice draho

Petra Kyjonková

Silnice a dálnice se u nás staví neekonomicky a bez rozmyslu. Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, kritiky Evropské unie, ale i jednoduchého srovnání ceny českého a německého kilometru nové dálnice. Ředitelství silnic a dálnic si proto do konce roku nechá vypracovat analýzu skutečných nákladů výstavby dálnic od odborné komise, kterou zaštiťuje ČVUT. Týdeníku Profit to řekl ředitel ŘSD Alfréd Brunclík.

Přestože náklady na pracovní sílu jsou v Česku nižší než v Německu, dálnice se u nás staví dráže. Nejvyšší kontrolní úřad na to poukázal loni v prosinci, když porovnával cenu silničního tahu z Prahy do Drážďan. Český úsek, který je dlouhý 23,4 kilometru, stál státní pokladnu 19 miliard. Tím si vysloužil první místo nejen mezi nejdražšími tuzemskými silnicemi, ale překonal i cenu za kilometr německého úseku do Drážďan.

Dálnice se prodražila hlavně proto, že vede přes nepříznivý terén. Jenže i mosty, které celou stavbu prodražují, se vymykají běžným cenám a jsou nejdražší ve své kategorii. Kromě terénních úprav se na ceně dálnic nejvíce podepisují ekologická omezení, ale i požadavky obcí, které vyžadují dlouhé dálniční přivaděče a nákladné mimoúrovňové křižovatky. Ceny zvyšuje i poměrně nízká konkurence na trhu. „U nás jsou v podstatě dvě firmy, které jsou schopné dálnici dostavět. To je ale celoevropská záležitost,“ říká Karel Pospíšil z Centra dopravního výzkumu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky