Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2007


Kapsáři mají dál náskok

Lucie Kořistová

Bezpečnostní výbor města Prahy uspořádal schůzku, na kterou si přizval zástupce městské a státní policie a svolal novináře. Řešil problém kapsářství. A výsledek? Bezpečnostní výbor konstatoval, že „kapsářství je vážným druhem kriminality na území hlavního města.“„Chceme jasně definovat problém, aby se začal konečně řešit,“ řekl po jednání předseda výboru Pavel Žďárský (ODS).

Počet kapesních krádeží na území hlavního města je totiž stále vysoký. Jen za první pololetí letošního roku evidují policisté 4570 případů. Je to jen o osmdesát šest případů méně než ve stejném období loňského roku. „V Praze se stane každoročně zhruba polovina kapesních krádeží z celé České republiky. Osm z deseti okradených lidí v metropoli jsou zahraniční turisté,“ uvedl zástupce ředitele pražské policie Ivan Smékal. Potvrdil tak informace, které už v srpnu zveřejnila MF DNES. V Praze kradou lidé z Ostravska či Brněnska, zhruba 40 procent kapsářů je ze zahraničí.

Jiné metropole Evropy musí řešit podobné problémy. „Objasňování této kriminality je obtížné a prokazování ještě těžší. V zahraničí to není lepší,“ potvrdil místopředseda městského soudu Bohuslav Horký. Bezpečnostní výbor vyzval soudce, aby zvážili možnost posuzovat kapesní krádeže jako zločinné spolčení. To by totiž znamenalo, že pachatel by skončil ve vazbě a nemohl by tak na ulici okrádat další lidi. Také by mu hrozil vyšší trest až osm roků a nikoli dva, jak dosud.

Policie proti kapsářům nasazuje zvláštní týmy, pomáhají jí i bezpečnostní kamery. Těch je ve městě 396 a počet se má zvyšovat. „Chybí nám kamery v metru. Ty současné nejsou dostatečně kvalitní,“ vysvětlil Smékal.

Podle něj je nejúčinnější zbraní proti kapsářům prevence. V ulicích by mělo být vidět více uniforem a turisté by měli vědět, že jim hrozí okradení.

Kde vás okradou:

Metro – rizikové zastávky jsou Můstek, Muzeum, Florenc, I. P. Pavlova, Náměstí Míru, Karlovo náměstí, Národní třída

Tramvaje – 22 a 23; tramvaje jedoucí ze Žižkova – 5, 9 a 26

Autobusy – projíždějící zastávkami Kačerov, Chodov, Opatov a Háje

Zdroj: Policie ČR

(MFDNES)Zpátky