Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2007


Vyvlastňování

Jan Kubalčík

Máte stavět dálnici, stát Vám dá 3 mld. tj. cca 300,- Kč/m2 na výkup pozemků a Vy se zachováte jako vykuk a lidem nabízíte, a těm kteří souhlasí platíte 30,-Kč/m2. Zhruba polovina vlastníků Vám půdu neprodá a Vy je začnete strašit vyvlastněním. Asi tak polovina z té poloviny se zatne úplně a neprodá Vám to ani za těch 300,- Kč. Ti, kteří prodali za 30,- Kč, se cítí podvedeni. Pochopitelně se najde pár desítek majitelů argumentujících ve stylu „pole je pole a ne silnice... nikdy to neprodám“ (patrně to budou restituenti). Do toho pár realitních spekulantů, kteří předem (kdo ví jak… no, kdo?) věděli, která z variant tras bude schválena, a koupili pozemky za 4,50 Kč a teď je chtějí prodat asi tak za 3 000,- Kč/m2. Nesmíme zapomenout na zelené a Sdružení pro ochranu endemita Otáčivce vředového. A ti všichni řádně nakrknutí. Líbí? Tak dál.

Když dálnici nepostavíte, řekněme, do 31. prosince, přijdete o dotace z EU a o dotace pro letošní rok od státu na stavbu. Starostové obcí, přes které jede 150 kamionů denně, a hejtman kraje Vám volají každých 5 minut. Vaši zaměstnanci nechtěli jen ošidit vlastníky pozemků, ale hlavně zapomněli dodat stavebnímu úřadu podklady ke stavbě, takže byly propásnuty všechny lhůty. Pořád líbí? Dál.

Jste úplně a naprosto v háji nejzelenějším. Nebo ne, nejste! V zájmu obecného blaha a celku vůbec (tím zájmem je lepší dopravní obslužnost a víc pracovních míst pro firmu z Holandska, co neplatí daně a za rok odejde do Číny) navrhnete pozemky vyvlastnit. Ale ouha, oni vlastníci se mohou bránit tomu vyvlastnění u soudu a dokud soud nerozhodne, nemůžete stavět. Takže zase ten háj zelený. Dál.

Protože jste nevykoupil docela dost pozemků za cenu, za kterou jste je vykupovat mohl a měl, ale za cenu pořádně nižší, máte dost peněz bokem. Začnete lobovat a „Vaši“ poslanci (tzv. průřez politickým spektrem) navrhnou změnu stávajícího zákona, která se ovšem týká i sporů existujících. Retroaktivita? Koho to zajímá. Tedy jinými slovy řízení o vyvlastnění sice poběží, ale před jeho skončením povede vlastníkovi přes jeho pozemek dálnice nebo tam bude mít halu. Soud mu dá sice na závěr za pravdu, ale kdo by si za takových podmínek raději nevzal těch aktuálně nabízených 150,- Kč/m2, že?

Podrobnosti zájemci naleznou v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Měla by to být novela patrně zákona o vyvlastňování, ale nebylo by se čemu divit, kdyby to bylo tiše přilepeno k zákonu o hygienických opatřeních pro dětská hřiště. Věc spěchá – viz výše, takže to taky dost pravděpodobně bude projednáno ve zkráceném řízení (první čtení a dost).

Závěrem pár poznámek. Nejprve konkrétně: Je ten, kdo postupoval výše uvedeným způsobem, způsobilý k takovým úkolům? Chtěli bychom, aby řídil naši domácnost, nebo firmu, nebo obec? Co ta retroaktivita, nevadí? A hlavně – co to vyvlastňování vůbec… snad, někdy, za velmi speciálních podmínek, možná, za pořádnou cenu, transparentně, a i tak je hodně o čem diskutovat… ale takhle to přece určitě nechceme, nebo ano? Když se s tím jednou začne, zvlášť takovým způsobem, konce nikdo nedohlédne. Můžeme se divit našim spoluobčanům, kteří nemají Českou republiku za svůj stát, ale přistupují k ní s maximální ostražitostí? A obecně: Je tohle ideál legislativního procesu? Chceme, aby zákony a jejich úpravy vznikaly takovým způsobem a z takových pohnutek? Tady je dobře vidět, jak z prostého zmatku a trošky té obyčejné lidské chamtivosti bez kontroly, jejichž důsledkem jsou „kalné vody“, roste ohrožení našich svobod.

V čím zájmu je udržovat ten zmatek? Dělí se naši zákonodárci ve skutečnosti na občanům známé politické strany, nebo na ty, kteří podobnou praxi provozují a na ty, kteří ji odmítají? Poslední poznámka: ti, co ji odmítají, by neměli mlčet. Falešná solidarita s kolegy z poslaneckých lavic je zradou na nás všech.Zpátky