Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Když pomník, tak úplně všem

Bohumil Doležal

Páteční Mladá fronta Dnes (11. 01. 2008 – pozn. red CS-magazínu) informuje o iniciativě nadačního spolku z Frankfurtu nad Mohanem: jeho členové by rádi zřídili v Postoloprtech pomník s pamětní deskou, připomínající zmasakrování Němců, k němuž tu došlo po skončení druhé světové války. Obětí bylo skoro 800, byly mezi nimi i děti ve věku od 13 do 16 let. Událost nepopírají ani naši oficiózní historici, a jak by mohli, byla dokonce v r. 1947 českými úřady vyšetřována, bez valných výsledků.

Postoloprtští radní se rozhodli žádosti vyhovět pod podmínkou, že nápis na desce uctí všechny mrtvé z doby před válkou, během ní i po ní. Je to prý pořád živé a citlivé téma.

Požadavek postoloprtských radních je směšný. Je to jako kdyby na památníku bitvy u Slavkova smělo být vzpomenuto jedině všech padlých ve všech válkách. Je zároveň pochopitelný: vraždění jde na vrub české strany, a tuto skutečnost je třeba nějak zastřít. Postoloprtským radním je přitom těžko se divit: chovají se tak skoro všichni, a kdyby dělali něco jiného, dostanou přes nos.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky