Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Otázky Václava Mo... eeee... otázky Rosse Hedvíčka

Ross Hedvíček

Zdá se že jsem svými otázkami Janu Švejnarovi do toho zase šlápl a teď to nebudu moci chvíli opucovat. Zhruba po třech dnech jsem napočítal okolo deseti plagiátu a několik desítek citací. E-mail mi tu pípá každou minutu s přicházejícími zprávami, co jsem, údajný grafoman (to o mně včera večer tvrdili v České televizi 1 - idioti) zase způsobil. Cituje mne i jakýsi pan Macek (to je ten fackující zubař?) na svém, údajně nejčtenějším českém blogu (hm, já jsem si myslel, že nejčtenější je můj!) http://www.viditelný-macek.cz/ v článku Středeční glosy GLOSY 16. 01. 2008. Přimělo mne to k zamyšlení.

Macek je ODS, ne? Nerad bych zanechal nepříjemnou chuť v ústech, že jsem nějaký příznivec ODS (to, že nefandím ČSSD a KSČM je známo) a předkládám zde s americkou otevřeností - no reservations, no apologies - i několik málo otázek Václavu Klausovi. I v tomto případě si nedělám iluze, že by mohly být dotázaným někdy zodpovězeny.

Otázka: Pane Klausi, mohl byste potvrdit nebo vyvrátit informace o tom, že vaše rodina pochází z Ruska a po příchodu do Prahy si legálně změnila příjmení z Pružinskij na Klaus? Podotýkám, že na změně jména nevidím nic špatného, jméno si změnili i čeští herci Sovák nebo Brodský (ovšem ti si je změnili z německých jmen na české, vaší rodiče si změnili ruské příjmení na německé, ne české.) Bylo to ovlivněno tím, že to bylo v době německé okupace?).

Otázka: Pokládám za zajímavé, že OBA vaši rodiče byli v KSČ (ne pouze otec). Kdy vstoupili do KSČ? Proč vaše matka? Není to trochu overkill? Po válce? Tedy, v době války si mění jméno na německé, po válce vstupují do KSČ?

Otázka: Jaké bylo postavení vašeho otce v padesátých letech, v době, kdy vy sám jste začínal studovat?

Otázka: Kdy emigrovala vaše mladší sestra Alena, provdaná Jarochová, a kdy a kolikrát jste ji ve Švýcarsku navštívil? Na devizový příslib?

Otázka: Kdy, jak často a za jakých okolností jste se před rokem 1968 setkal s Karlem Koecherem?

Otázka: Za jakých podmínek jste dostal možnost studia v Itálii v roce 1966? Bez příslibu spolupráce s StB?

Otázka: S jakými přesně známkami jste ukončil studium v USA v roce 1969 a kdy přesně jste se vrátil do ČSSR?

Otázka: Není tajemstvím, že vaše angličtina je dodnes nepříliš srozumitelná, neměl jste kvůli tomu potíže při získání dobrých známek?

Otázka: Kolikrát jste navštívil před 1989 Sovětský svaz a na jak dlouhou dobu?

Otázka: Navázal jste během svých zahraničních cest nějaké vztahy s lidmi homosexuální orientace (not that there's anything wrong with that!)?

Otázka: Byl jste někdy předmětem nátlaku a vydírání kvůli svým vztahům s homosexuály ze strany StB a KGB?

Otázka: Kdo přišel na ten nápad s mystifikací, že vždy před důležitými volbami pronikne do bulváru zpráva o vaší údajně nevěře, aféře s nějakou letuškou a podobně, abyste vypadal „alfa-samec"?

Otázka: Když CIA station v Mnichové připravila v roce 1992 zprávu o vás (a o Vladimíru Dlouhém) pro prezidenta Clintona o vaší spolupráci s KGB, kdo vás v tomto směru kontaktoval a jaký deal vám byl nabídnut? (Zpráva byla na příkaz prezidenta Clintona pro projednání v U.S. House of Representatives, Permanent Select Committee on Intelligence dána do kategorie „classified".)

Otázka: Na adrese http://www.freespaces.com/bohemia/index.html můžete vidět záznamy, kde jste StB registrován coby spolupracovník StB pod krycími jmény REK (z 6. 4. 1988) a KLUK (z 1. 2. 1984). Můžete se k tomu vyjádřit?

Otázka: K otázce vrácení ukradeného majetku emigrantům: Jak jste se cítil tehdy v USA při přednášce v KATO institutu, kdy po vašem prohlášení, že „jste nikomu majetek neukradl, nebudete tedy žádný vracet" se 90% posluchačů zvedlo a odešlo ze sálu a nechalo vás mluvit jen k přítomnému velvyslanci ČR a jeho řidiči? Nepřimělo vás to k zamyšlení?

Otázka: Nenapadlo vás dopředu, že vnutit se do White House k Bushovi na návštěvu bez ohlášení vám nutně musí v USA vynést titul persóna non grata?

No, mohl bych pokračovat ještě hodně dlouho, ale mám tušení, že lidi v Česku mají radši otázky Václava Moravce, než otázky mé. O Klausovi ani nemluvě.Zpátky