Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Železnice

Jaroslav Mílek

Říká vám to něco, když slyšíte: “Vždycky se to takhle dělalo?”

Americký standard rozchodu kolejí, který jsme převzali i my, a je tedy mezinárodní, jsou 4 stopy a 8,5 palce. Proč zrovna tahle míra, zdánlivě beze smyslu? Protože takhle koleje stavěli Angličané, kteří je stavěli také v Americe.

No jo, ale proč je zrovna tak stavěli Angličané? Protože první kolejové dráhy před vlaky, tedy koňky se s tímto rozchodem stavěli titíž lidé.

Ale proč zrovna tento rozchod? Protože lidé, kteří końské dráhy stavěli, k tomu používali stejné přípravky a nářadí, se kterými stavěli vozy.

Tedy dobrá, ale proč měly ony vozy zrovna onen rozchod?

No přece, kdyby použili jiný rozměr, tak by se povozy brzy rozsypaly na starých, dálkových cestách v Anglii. Tak přece byly na těch cestách vyježděny koleje od kol.

Kdo tedy stavěl první ony silnice a koleje vyjezdil? Římská říše stavěla první dálkové silnice v Evropě a v Anglii pro svoje legie. Tyto silnice byly používány od nepaměti. A ty vyježděné koleje? Byly to římské válečné kočáry a vozy, které je vyjezdily. Všichni ostatní se museli přizpůsobit, pokud si kola nechtěli zničit na nevyježděné silnici. Kočáry a vozy byly vyráběny pro Řím a byly všechny dělány ze stejným rozchodem kol.

Takže mezinárodní standard rozchodu kolejí 4 stopy a 8,5 palce byl převzat z římských válečných vozů. Jak vidíte, byrokracie přetrvá věky.

Tak až vám někdo příště zadá úkol a divíte se, která koňská hlava, spíše zadek, ho vymyslela , můžete mít stoprocentní pravdu, protože římské válečné vozy byly stavěny na míru dvou zadků válečných koní zapřažených vedle sebe.

A to má skutečně nedozírný dopad. Když vidíte Space Shuttle na rampě, připravenou ke startu, jistě vám neunikly dvě dodatečné rakety na pevné palivo po stranách palivové nádrže. Tyto rakety vyrábí podnik Thiokol v továrně v Utahu. Inženýři, kteří se podíleli na vývoji těchto raket, si přáli, aby byly poněkud silnější, tedy většího průměru. Ale rakety se dopravují vlakem z továrny na místo startu, kde se montují. Železniční trať ale prochází tunely v horách. Rakety na vagonech musí samozřejmě tím tunelem projet a tunel je jen o málo širší, než jsou koleje. Ty, jak víme, jsou na rozchod dvou koňských zadků.

Takže jedna z nejhlavnějších částí Space Shuttle, zcela jistě nejvíce vyspělého dopravního systému na téhle planetě byl předurčen před dvěmi tisíci let šířkou koňského zadku.

A Vy jste si mysleli, že koňský zadek není důležitý!Zpátky