Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Nepříliš germánští Němci

Podle genetické analýzy vědců jsou germánské geny u Němců jen menšinové. Pouze šest procent Němců je po otci germánského původu. U třetiny lze vysledovat původ ve východní Evropě, 45 procent „německých“ genů je keltského původu a každý desátý Němec má židovské předky. Výsledky dosud nepublikované studie Skladba obyvatelstva Německa z hlediska genetického původu, kterou vypracovala curyšská společnost Igenea, zveřejnil nedělník Bild am Sonntag.

Bioložky Joëlle Apterová a Inma Pazosová porovnávaly 19 457 genových analýz Němců a podle německého týdeníku jsou závěry „senzační“. „Moderní genetika ukazuje absurdnost rasismu. Všechny genové rozbory nade vší pochybnost dokazují, že každý člověk má nesčetně mnoho kořenů, protože pranárody po tisíciletí migrovaly,“ vysvětluje Pazosová. Podle ní je každý člověk „směsicí“. „Kdybychom měli genový materiál Adolfa Hitlera, mohli bychom eventuálně dokázat, že k jeho předkům patřili i židé,“ dodala vědkyně.

Na první pohled jsou v rozporu s výsledky analýzy mužských linií zkoumání mateřských linií. Z rozborů vzorků mitochondriální DNA, která se dědí po ženách, totiž vyplývá, že Němky jsou mnohem „germánštější“ než němečtí muži - z matčiny strany zdědila germánské geny polovina Němců. Vědci tyto rozdíly mezi mužskou a ženskou genovou výbavou vysvětlují častými předčasnými úmrtími mužů v důsledku války. Ke zjišťování genetického původu člověka se analyzují otcovské i mateřské genové linie, které se dají vyčíst ze vzorků slin. Některé firmy, jako je právě švýcarská Igenea, tak mohou udělat genovou analýzu každému, kdo si zaplatí alespoň 120 eur (3200 korun). Také česká společnost Genomac nedávno v rozsáhlém výzkumu na základě analýzy DNA zjistila, že Češi jsou jen z poloviny Slovany. Čtvrtina obyvatel České republiky prý pochází z románských zemí a desetina své předky může hledat mezi Němci a Skandinávci.

(lk, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky