Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2008


Češi jsou největšími zloději v Evropě

Češi kradou v obchodech nejvíce v celé Evropě. První příčky v drobné kriminalitě mezi regály dosáhli už podruhé, a předčili tak Poláky, Maďary a Slováky. Vyplývá to ze studie výzkumného centra Center For Retail Research. V Evropě bylo sledováno 24 států západní a střední Evropy. Pověst zlodějů si spolu s Čechy drží i pobaltské státy. Mezi nejspořádanější naopak patří Rakousko, Švýcarsko a Island.

Drobná kriminalita v prodejnách způsobuje citelné ztráty. Celkem 820 největším prodejcům z 32 zemí Evropy, Severní Ameriky a Asie včetně České republiky, které britská studie sledovala, způsobili vloni nenechavci škody představující přibližně 1,4 procenta jejich celkového ročního obratu a 42 procenta jejich celkových ztrát. V obchodech bylo v těchto státech chyceno na šest milionů lidí, více než desetinu dopadených přitom tvořili sami zaměstnanci. V USA, Kanadě a Austrálii je tento trend nejsilnější: na krádežích se zde v roce 2007 vlastní zaměstnanci podíleli v takové míře, že ztráty dokonce přesáhly škodu způsobenou zákazníky.

Krade se kosmetika, alkohol, videohry, DVD disky, parfémy, dámské oděvy, drobná elektronika. V uplynulém roce se mezi nejčastěji kradené zboží zařadily i herní konzole, žiletky a módní doplňky. Prodejci ve snaze zabránit krádežím najímají nejrůznější bezpečnostní agentury či instalují systém bezpečnostních kamer. Tento druh ochrany je poměrně rozšířen - za posledních 12 měsíců prodejci použili celou třetinu všech výdajů vynaložených na boj se zloději právě na investice do přístrojového zajištění svých prodejen.

(hjp)

(aktuálně.cz)Zpátky