Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2008


Krade se vše a všude

Pavel Pafko

Jako mnozí jsem viděl v televizi příspěvek o krádeži silničních svodidel. Proč již dávno nemáme zákon o tom, že sběrny starého železa musí ověřovat totožnost člověka, který „své zboží“ do sběrny přinese? Jsme pak svědky například pádu střechy budovy, jejíž kovové podpěry se zloději snažili odstranit, což některé stálo život.

Už se kradou i kolejnice či vodiče různých zabezpečovacích zařízení, i lampičky ze hřbitovů. Češi prý už jezdí i do Německa a tam uloupený odpad pak prodávají u nás. Na stavbách rodinných domků neuvidíme okap až k úrovni terénu. Stavitel nechává téci vodu ze střechy plastovou rourou (ty se dosud nekradou). Kolega musel vyměnit bronzovou bustu svého pradědečka na rodinné hrobce za bustu z plastu. A ještě mu doporučili, aby ji označil cedulkou „plast“!

Nejde o železo, jde o upadající morálku. Nedávná loupež pokladničky z Lidic mne v tom utvrzuje. Parlament prý připravuje novelu zákona o odpadech. Ale proč naši zákonodárci dosud věřili, že lidé krást nebudou? Proč považovali za zbytečné ověřovat jejich totožnost při prodeji šrotu? Nebo z důvodů jen jim známých dali zlodějině zelenou? Snad by přijetí zákona urychlilo více kanálů ve Sněmovní ulici, případně zveřejnění adres těch našich zákonodárců, kteří mají doma okapy z mědi až k zemi.

Na blanické rytíře spoléhat nemůžeme. Ti kdyby vyrazili udělat pořádek, vraceli by se do hory nazí.

(MFDNES)Zpátky